plazma - amatör bilgisayar kültürü

Editörden

Emirhan 'Ragnor' Bayyurt

Bilgem 'Nightlord' Çakır

Ragnor: Selam Plazma okurları...Ben Ragnor, bu sayıdan itibaren editörlük görevini Spritus'tan devralmış bulunmaktayım. Geçen sayıda girişi böyle yapmıştım. Şimdi ise ben Ragnor, bu sayıdan itibaren editörlük görevini Nightlord'a devretmiş bulunmaktayım. Fazla dayanamadım anlaşılan. Şaka bir yana, öncelikle geçen sayıdan bu yana geçen uzun zaman yüzünden hepinizden özür dilerim. Acemiliğim yüzünden yaşadığımız problemlerle bir çıkmaza girmiştik ki Nightlord cesurca bir hamle ile editörlüğü üstlenmeyi teklif etti. Açıkçası kendisinin, benden çok daha iyi iş çıkaracağına eminim. Huzurunuzda kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Bu sayıdaki en radikal değişiklik dergi arayüzünün web'e ve pdf'e taşınması oldu. Açıkçası, exe arayüz'ün geliştirilmesi ile ilgili olabilecek problemleri çözen oldukça cesur ve güzel bir hamle. Beni üzen tek şey ise dergi arayüzü için müzik bestelemiş ya da arayüzü çizmiş olan Hyper, Punky ve LordHW arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığını verememiş olmam ama inanıyorum ki onlar da zamanı gelince değerlendirilecektir (Ntl: Hyper'ın muhteşem kapak grafiği, Hydrogen'in aynı güzellikteki kompozisyonu ile pdf versiyonumuzun kapağı olarak değerlendirildi bile ;) ). Umarım beni affedersiniz :(.

Neyse benden bu kadar, elimden geleni yapmaya çalıştım, az da olsa bişeyler yaptım ve bayrağı devrediyorum. Hepinize mutlu ve üretkenlik dolu bir yıl diliyorum.

Şekil 1.

Nightlord: Soğuk bir Şubat gecesi, derginin son hazırlıklarını tamamlamaktayım. Birkaç saat sonra, dergiyi web sitesine yükleyip, ardından forum forum dolaşıp, derginin çıktığını duyuruyor olacağım. Böylece son üç haftadır evdeki zamanımın büyük bölümünü alan bu proje, bir sayısını daha geride bırakmış olacak. Şu an buna bu kadar yaklaşmış olmak ilginç bir duygu. Bir hayli emek harcayıp, şu anki haline getirdiğimiz derginin bu sayısında, halen “keşke daha çok vakit olsaydı; şurasını daha geliştirebilirdik” dediğimiz pekçok yer var. Fakat Plazma ekibinin şu anki öncelikli hedefi, dergiyi düzenli bir takvime oturtmak. Her ne kadar bu dergiyi her yönden geliştirmek istiyorsak da, öncelikli kaygımız sayıların bundan böyle “hiç” geç kalmaması. Dergimiz bundan sonra üç ayda bir çıkıyor olacak. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının 15’inde çıkıyor olacağız.

Bu hedefe rağmen, şu an okumakta olduğunuz sayı, malesef bir hafta gecikti ve 28 Ocak’ta çıkması hedeflenirken, 4 Şubat’ta çıkıyor. Bu gecikmenin, okuyucuların ihtimalen umrunda olmayan çeşitli sebepleri var elbette. Bu sebeplerin en önemlisi, az sonra dergiyi okumaya başladığınızda farkedeceğiniz üzere, dergide normalin üstünde miktarda içerik olması. Bunun sonucu olarak, bütün yazarlar yazılarını vaktinde teslim etmiş olmasına karşın, yazıların düzenlenip derginin bir araya getirilmesi, ilk planladığımızın üstünde zaman aldı. Sonraki sayılarda bu problemle karşılaşmamak ve asla gecikmemek için önlemler alıyor olacağız.

Bu içerik bolluğu, gecikme gibi bir negatifliğe dolaylı olarak yol açmış olsa da, elinize ulaşan bu derginin değerini de çok artırmış olacağını düşünüyoruz. Plazma dergisi, pekçok iyi yazardan, çok fazla miktarda bilgi içeren, çok kaliteli bazı yazıları bu sayıda sizlere ulaştırıyor. Yazılardan ve yazarlarımızdan bahsetmeden önce, bu sayı ile beraber Plazma’da olan iki önemli değişiklikten bahsetmek istiyorum.

İlk farkedeceğiniz değişiklik, Ragnor'un da az önce değindiği gibi, derginin ulaşılabildiği formatlarda oldu. Yayın hayatına “Demoscene” geleneklerine uygun bir “Disk Dergisi” (yani exe) olarak başlayan Plazma, bu sayıdan itibaren, “daha geniş kitlelerce daha kolay erişilebilir olmak” hedefi doğrultusunda, web sayfası ve pdf formatlarında karşınıza çıkıyor. Bu sayede, dergimizde yayınlanan yazıların tamamına, ister web sayfası olarak ulaşabilecek , ister pdf versiyonunun yazıcı çıktısını alıp, basılı bir dergi gibi kullanabilecek veya arşivleyebileceksiniz. Bir diğer önemli kazanç da, yazıların web arama motoru robotları tarafından taranıp, “web de aranabilir” hale gelmesi olacak. Bu format değişikliği esnasında, geçici olarak “Disk Dergisi” formatına ara veriyor olacağız. Yeni bir disk dergisi arayüzü bir yandan geliştiriliyor ve o arayüz yeterli olgunluğa geldiğinde dergi, web ve pdf formatları ile beraber, tekrar exe formatında da çıkıyor olacak. Kesin olmamakla birlikte, yeni exe arayüzünün, derginin altıncı sayısı ile geri döneceğini planlıyoruz. Bu noktaya kadar geçen süre zarfında, çıkmış olan geçmiş sayıların da (yani dördüncü ve beşinci sayılar) exe versiyonları o zaman çıkartılacak. Benzer şekilde, sadece exe formatında çıkmış olan ilk üç sayının da pdf ve web arayüzlü versiyonlarını, önümüzdeki zamanda çıkararak, onları da daha “erişilebilir” hale getirmeyi hedefliyoruz.

İkinci değişiklik de derginin içerik odağının genişlemesi. Daha önceki sayılarda, temel olarak “Demoscene” çerçevesinde, ağırlıklı olarak PC ve C64 platformlarına dair içeriğe sahip olan dergimiz, kapsama alanını bundan böyle önemli ölçüde genişletiyor olacak. Başka bir deyişle, Plazma artık bir “Demoscene” dergisi olmanın ötesinde, bir “Amatör Bilgisayar Kültürü” dergisi olmayı hedefliyor olacak. Bunun sonucu olarak dergimizde bundan böyle, her türlü donanımsal ve sanal platform üzerinde yapılan, amatör yazılım ve donanım geliştirme veya grafik, müzik gibi sanatsal ve yaratıcı çalışmalar üretme üzerine yazılar görüyor olacaksınız. Eğitici kurs nitelikli yazılar, çeşitli yazılım ve donanım araçlarının tanıtım ve kurulum yardımı yazıları, yapılan etkinliklerin raporları veya çeşitli amatör eserlerin inceleme ve yorumlamaları gibi pekçok türde makalelerimiz olacak. Amacımız, herhangi bir platformda, “amatör” ve “bilgisayar ile ilgili” birşeyler üreten veya üretmek isteyen insanlara yardımcı olmak, karşılaşabilecekleri teknik problemlerle ilgili bir bilgi ve destek ağı oluşturmak. Bir diğer amacımız da, bilgisayar ile ilgili herhangi bir konuda birşeyleri “kurcalayan”, “problem çözen” insanların kendileri gibi başkalarını bulup yardımlaşmalarına aracı olmak. Başka bir deyişle Plazma, bilgisayarı ile değişik teknik problemleri çözen insanların arasında bir “katalizör” rolü oynamaya çalışacak.

Şekil 2.

Bu yeni kapsam genişlemesinin sonuçlarını, bu sayımızda hemen görmeye başlayacaksınız. Daha önceki sayılardan farklı olarak, bir anda en fazla kapsam patlaması olan platform bu sayıda “Amiga” oldu. Bu sayımızda, assembly programlamadan, sistem kurulumuna ve hardware rom hacklerine kadar birbirinden ilginç konuları kapsayan üç uzun ve kaliteli Amiga yazısı bulacaksınız. Bu sayıda daha çok klasik Amigalar kapsama alanımızda olsa da, ilerleyen sayılarda daha modern sistemler ve özellikle de Amiga OS ve MorphOS gibi yeni nesil Amiga işletim sistemleri hakkında yazılar da içeriyor olacağız.

Yine genişleyen kapsamımızın sonucu olarak, “üç boyutlu grafik” ve “modern müzik sequencerlar” ile ilgili kurs yazı dizileri de başlattık. Bu derin ve önemli alanlarda ilerlemek isteyen okuyucularımıza Türkçe kaynak yaratmaya başlıyor olduğumuz için çok mutluyuz. Bu yazılara, daha klasik platformlarda müzik ve grafik çalışmaları yapmak ile ilgili, usta “oldskool” grafiker ve müzisyenlerin hazırladığı yazılar da eşlik ediyor olacak. Bu usta yazarların yazılarında, platformdan bağımsız olan pekçok sanatsal ve teknik teorik bilgiyi de buluyor olacaksınız.

Web teknolojileri, PC platformları ve genel yazılım mühendisliği odaklı yazılarımız da bu sayı ile beraber artarak geliyor olacak. Yeni başlayan PHP kursu ve yazılım geliştirmede test tekniklerini tanıtan bir makale bu sayıda hizmetinizde. İlerleyen sayılarda programlama dilleri, çeşitli sık kullanılan kütüphanelerin (C++ STL, Boost, DirectX, OpenGL, SDL vs. ) tanıtımları, ve daha ileri bazı yazılım mühendisliği konularını (Refactoring, Tasarım Desenleri vs. ) sunmaya devam ediyor olacağız. Tabii bu yazılarımız, yine daha klasik platformlara yönelik geliştirme teknikleri ve türlü kurslarla geniş bir yelpazeyi paylaşacaklar.

Ülkemizde çok tanınmayan bazı klasik platformları da, daha derinlemesine tanıma imkanı bulacaksınız. Bu sayıdan itibaren Amstrad ve Spectrum köşelerimiz, bu daha az yayılmış ama oldukça güçlü amatör kullanıcı topluluklarına sahip ilginç makineleri tanımanız için kapıyı aralıyorlar.

Bu sayının ağır toplarından biri de ülkemizdeki “Bilgisayar Scene” tarihini, dilden dile anlatılan folklorik bir olgu olmaktan kurtarıp yazılı olarak kayıt altına geçirmeye çalışan “Türk Scene Tarihi” yazı dizisinin ilk parçası. Bu süper çalışmayı yapan değerli yazarımız Vigo’nun da belirttiği gibi, bütün eski Scene üyelerini, bu tarihi kaydetme konusunda, bize yardım etmeye çağırıyoruz. Her türlü ekleme ve düzeltmeler için bize ulaşın. Ayrıca yeni nesillerin Türkiye’deki bilgisayar trendlerini daha iyi algılamalarına bu yazının aracı olacağını umuyoruz. Bütün bu “ulvi” amaçların yanında, Vigo’nun eğlenceli ve samimi anlatımını okurken çok eğleneceğinizi de tahmin ediyoruz.

Bu sayımız ayrıca çeşitli güncel olaylarla ilgili yazıları da size ulaştırıyor. Geçen yıl yapılan Nightshift 07 ve 7d7 partilerinin raporları, yeni kişisel konsol GP2X hakkında bir inceleme ve demoscene ile ilgili ilk izlenimlerden tutun da, partilerde yayınlanan bazı amatör ürünlerin inceleme ve yorumlarına kadar pekçok yazıyı beğeninize sunuyoruz.

Umarız bütün bu yenilikler, okuyucularımızın her yeni sayısını heyecanla bekleyip arkadaşlarıyla paylaştıkları, okuması zevkli ve eğlenceli bir Plazma yaratmamızı sağlar. Ülkemizde teşvik edip desteklemeye çalıştığımız “Amatör Bilgisayar Kültürü” projelerinin, hem sayıca artmasına ve başarılı olmasına yardımcı olmak, hem de bunu yaparken kendisi bir “Amatör Bilgisayar Kültürü Projesi” olarak örnek teşkil etmek en büyük dileğimiz.

Dergi ile ilgili istek ve eleştirilerinizi her zaman bize ulaştırabilirsiniz. Plazma’nın 5. Sayısıyla 15 Nisan 2008 tarihinde tekrar karşınıza gelene kadar, hoşçakalın.

nightlord (at) nightnetwork (nokta) org

Şekil 3.

plazma - 2008