plazma - amatör bilgisayar kültürü

Demoscene ile Tanışma

Atilla Filiz

Ne olduğunu daha önceden biliyor olmama karşın, demoscene ile adam akıllı tanışmam Nightshift 2007'de oldu. Daha önceden demo izlediğim olmuştu ama bu şeyleri hazırlayan insanlar hakkında herhangi bir fikrim yoktu.

Burada Nightshift'ten demolardan vs. bahsetmeyeceğim, eminim bu konuda bolca malümata kolayca ulaşılabiliyor. Ben burada bu işlerle uğraşan cemaatten, scene denen şeyin kendisinden bahsedeceğim.

Şekil 1.

Nightshift'e(bundan sonra NS07 diyeceğim) giderken orada beni çeken bir numaralı şey demo falan değildi. Güzel demolar izlemeyi de umuyordum ama beni esas oraya çeken şey, eski bilgisayarlara, özellikle 8-bit olanlara, özellikle de Commodore 64'e olan özel ilgimdi.

Ortama ilk girdiğimde kendimi çok yabancı hissettim. Zaten etkiniliğe bir gün geç gitmiştim, oradakilerin de bir çoğu bilgisayarlarına gömülmüş, bir şeylerle uğraşıyorlardı. Kod yazan, kulaklığını takıp müzik besteleyen ve değişik yöntemlerle resim çizen bir sürü insan vardı. Demoscene'in özünü de bu oluştuyor: bir şeyler üretmek. NS07'de, diğer benzer etkinliklerde olduğu gibi, çeşitli yarışmalar vardı ve orada gördüklerimin çoğu bu yarışmalar için bir şeyler hazırlıyorlardı. Bazılarının yanına gidip "abi n'apıyorsun", "usta bunu neyle yapıyorsun" ya da "hoca bunu nereden buldun" gibi sorular sordum. Yaptıkları şeylerle ilgilenildiğini görenler büyük bir zevkle cevap verdiler. Oraya çok hazırlıksız gitmiştim(bilgisayarım yanımda değildi ve bir şeyler yapabilmem için GERÇEKTEN ona ihtiyacım vardı) ama oradakiler(özellikle evsahibi vigo) bir şeyler yapmam için sürekli gaz verdiler. Uğraşmam, bir şeyler ortaya çıkarmam için bana dil döktüler.

Şekil 2.

Daha sonra bu elemanların çoğunun takıldığı foruma üye oldum. Orada konuşulanlar da genel olarak bir noktada toplanıyor: bir şeyler üretmek. Kimsenin eğlence dışında bir kazancının olmadığı bir hobi için ne kadar ciddi tartışmaların olduğu inanılmaz. Bu e-derginin hazırlanmasında da bir çok şey konuşuldu, tartışıldı, arada insanların anlaşamadığı da oldu. Bütün bunlar herhangi birinin çıkarı olduğundan değil, sadece bu güzel eserin, eserimizin, ortaya çıkması ve yapabileceğimizin en iyisi olması içindi.

Şekil 3.

Ben demo olayına biraz uzağım çünkü ilgi alanım doğrudan demo üretmeye değil ama ortaya bir şeyler çıkarmaya. Zaten bu adamlar da tüm hayatı demodan ibaret olan ruh hastaları değil. Bir şeyler üretmekten ve üretildiğini görmekten zevk alan insanlar. NS07'de ve ondan önce bir forumda(GP2X Türkiye) bazı projelerimden bahsetmiştim. O kadar çok insan benimle ilgilendi ki hayret ettim. İlk defa partide tanıştığım insanlar bana "sen oyun hazırlıyordun, değil mi, o nasıl gidiyor" diye sordu. Demo kavramına ve demo üretimine biraz uzak olsam da, hobi amaçlı, birşeyler üretme amaçlı harika bir yeraltı cemaati bu demo cemaati(şimdi bir haber dergisi çıkar "öldüren demo tarikatı" diye haber yapar).

plazma - 2008