plazma - amatör bilgisayar kültürü

Demoscene'de yeni konsol: GP2X

Atilla Filiz

2005 sonunda yeni bir cihaz, demo camiasına güçlü bir giriş yaptı. Gelen, GamePark Holdings adlı Koreli bir şirketin kişisel eğlence konsolu GP2X idi. Bu cihaz, PSP ya da NDS gibi piyasa cihazların aksine demoscene gibi tam bir underground oyuncağı.

Burada teknik ayrıntılara girmek istemiyorum, zira teknik bilgileri bulmak çok kolay. Burada daha çok, bu güzellik hakkındaki şahsi fikirlerimi paylaşacağım.

Her şeyden önce bu cihazı piyasaya sürenlerin(GPH) amacı, kullanıcılar arasında bir cemaat oluşturmak ve kullanıcıların bir şeyler geliştirmesine destek olmak. Bunun için linux tabanlı bir işletim sistemi kullandılar ve daha önemlisi, yazılım geliştirme kitleri ile bazı belgeleri kullanıcılara sundular. Sonuç, kısa bir süre içinde başka platformlarda(genellikle pc) olan oyunların GP2X'e taşınması ve bir sürü de emülatörün geliştirilmesi oldu. Ayrıca neredeyse her partide en az bir iki GP2X demosu da sunulmaya başladı.

GP2X kişisel eğlence konsolu

Şekil 1. GP2X kişisel eğlence konsolu

İthalatçı şirket sağolsun, Türkiye’de de bir GP2X topluluğu oluşmuş durumda. gp2xtr forumları ve wiki sayfalarını, ithalatçı şirket olan SMart oluşturdu ve destekliyor.

Smart firmasının Nightshift 07 Demo partisindeki standı

Şekil 2. Smart firmasının Nightshift 07 Demo partisindeki standı

Ben GP2X ile, 2006'da Compex Dijital adlı fuarda tanıştım ve o gün vuruldum. Herşeyden önce, bu donanım, gelişmek için tasarlanmış. Alt tarafında bulunan EXT adlı konnektörün içinde iki adet USB kapısının yanı sıra TV çıkışı ve geliştiriciler için bir seri konsol ile bir JTAG portu var. Diğerlerini geçelim, USB sayesinde aklınıza gelen her şeyi bu alete bağlayabilirsiniz. Klavye ve farenin yanı sıra her türlü depolama birimi(flaş bellek, kart okuyucu, hard disk vs.) zaten destekleniyor. Kullanıcıların geliştirmesiyle ayrıca Bluetooth,wifi gibi çevre birimler de henüz tam destekle olmasa da kullanılıyor. Konsol ve JTAG arayüzleri ise geliştiricilerin işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor, çünkü bu çıkışlar sayesinde yazılımlarda hata ayıklamak ve bazen de(benim başıma geldi) arıza gidermek mümkün.

Açık olan belgeler ve geliştirme kitleri sayesinde ise bu şey tam bir demo cihazı. Donanımı 3B değil ama 2B hızlandırmaları destekliyor. Eğer yapacaksanız, 3B efektler sizin yeteneğinize kalmış. Her biri 200'er MHz olan bir ana + bir yardımcı işlemci bir çok işin altından kalkıyor. Günümüzün masaüstü bilgisayarları kadar işlemgücü ve kolaylık sunmuyor ama eski bilgisayarlardan da çok daha büyük kolaylıklar sağladığı kesin.

Unutmadan, bu şey piyasa bir oyuncak olmadığından, GP2X için pek piyasa oyun beklemeyin. Niid For Spiid kıl, Hayri Pıtır yün, Faynıl Fentezi 22 gibi şeylerin(en azından hepsinin) GP2X için çıkması pek muhtemel değil. Zaten yapılış ve piyasaya sürülüş amacı bu değil. Bunu da belirtelim.

Sonuç olarak GP2X, kendisi bir şeyler geliştirmeyi seven, eski bilgisayarlara veya konsolara ilgi duyan, 2B oyunları seven ve demo seven kişilere hitap eden çok şeker bir konsoldur diyebiliriz.

plazma - 2008