plazma - amatör bilgisayar kültürü

Emulatöre AmigaOS Kurun

Ahmet 'Datura' Moldibi

Amiga işletim sistemini kullanmak için iki yol vardır, Amiga'ya sahipsinizdir ve işletim sisteminizi sabitdiskinize kurarsınız ve mutlu olursunuz. Ya da Amiganız yoktur (varsa da konfigurasyonu düşüktür) ve emulasyon yazılımları sayesinde sanal bir Amiga edinir onun üzerine Amiga OS kurarak mutlu olursunuz. Görüldüğü gibi Amiga kullanıp da mutlu olmanın yolu Amiga OS'u kurmaktan geçer:) Peki emulasyonla eski oyunlarımızı oynamakla beraber bir de Amiga işletim sistemi kurup kullanabiliyorsak o halde bunu neden yapmayalım? Üstelik de 10 dakikamızı alacaksa...

Bilirsiniz Amiga emulasyonu denilince akla ilk gelen isim WinUAE'dir. PC donanımlarının AmigaOS'u yeteri kadar iyi emule edecek düzeyde hızlı olmadığı dönemlerin geride kalması, bu süreçte WinUAE'nin de etkili bir şekilde geliştirilmeye devam etmesiyle artık gerçek Amiga'ya çok yakın sanal sistemler oluşturmak mümkün hale geldi. Biz kullanıcılara da bunu değerlendirmek için çeşitli imkanlar doğdu.

Bu yazımız tabii ki bir "WinUAE rehberi" olmayacak çünkü bunun için gerekli kaynaklara kolayca erişmek mümkün. Burada asıl amacımız gereksiz detaylara girmeden bir sistem kurmak olacak. Çünkü birçok kullanıcı Amiga'yı donanımsal olarak çok fazla tanımayıp bazı ayarları yanlış yapmakta, sonuçta yavaş ya da problemli bir emulasyonla beraber bu denemelerden vazgeçmektedir. Ya da sanal Amigası çalışsa da işletim sistemi kurma konusunda nereden başlayacağını bilememektedir.

Gerekli birçok yazılım Internet'te mevcut olduğundan bunları bulmak güç değil (mesela yıllardır www.aminet.net bu konuda en önemli kaynaklardan birisidir). Yazılımları indirmek ve kurmak, sistemi kullanışlı hale getirmek için gerekli ince ayarlarla uğraşmak ise vakit isteyen bir iş. Peki bu noktada ne yapılabilir?

Bizim yerimize gerekli birçok yazılımı sistemine kurmuş ve stabilite testlerini yapmış, daha sonra da bunu başka kullanmak isteyenlerin hizmetine sunmuş birileri olsa ne iyi olurdu. Hiç uğraşmadan hazır kurulu bir sistem elde ederdik. Dilediğimiz zaman sistemi tekrar sil baştan kurmak birkaç dakikalık iş olur, ilk haline getirmek ise birkaç saniyemize malolurdu. (Kurulu sistemimizi bir başka klasöre yedek aldığımızda dilediğimizde oradan geri kopyalayabiliriz)

Sonunda birileri kullanıcıların bu isteklerini duymuş olacak ki, tam da bahsettiğimiz gibi bir çözümü ücretsiz bir şekilde herkesin kullanımına sunmuş. İşte bunlar, bu sayıdaki yazımızın da konusu olan AmigaSYS ve belki bir başka sayıda konu edineceğimiz AmiKit.

1. Hayat kolaylaştıran iki yazılım paketi: AmigaSYS ve AmiKit

İki farklı ekip tarafından geliştirilmekte olan ve oldukça da sık güncellenen Amiga SYS ve AmiKit, Amiga OS'u emulasyonla kullanmak isteyen kullanıcılar için bahsettiğimiz bu önemli ihtiyacı gidermeye çalışan değerli iki proje. Her iki proje de zaman kaybını en aza indirerek işlevsel ve güncel bir Amiga sistemi kurmayı sağlıyor. Aslında her ikisini de kurulmuş ve kullanıma hazır yüzlerce yazılımı içerisinde barındıran paketler olarak düşünebilirsiniz.

Bu paketleri Windows'ta, GNU/Linux, BeOS, AROS, Amiga OS4, MorphOS gibi işletim sistemleri üzerindeki UAE emulasyon yazılımı üzerinde sanal olarak çalışan Amiga sistemimize kurup kullanabiliyoruz.

Bu yazıda örnek olarak AmigaSYS paketini GNU/Linux bir sistem üzerinde kurarak, ardından Amiga OS 3.9 yükseltmesini yapacağız.

2. E-UAE ve Amiga Emulasyonu

E-UAE yazılımı WinUAE kaynak kodlarından yola çıkılarak, GNU/Linux, MacOS X, BeOS, AROS, MorphOS ve AmigaOS4 sistemleri gibi alternatif birçok sistemde açık kaynaklı bir Amiga emulatosyonu sağlamakta. WinUAE'nin kendi gelişimini sürdürerek kazanmış olduğu özellikleri bu işletim sistemlerine de taşıyan E-UAE'nin Windows harici sistemlerde -henüz çok yolu olsa da- büyük bir ihtiyacı doldurduğu muhakkak. Burada anlattığım konuları GNU/Linux haricinde E-UAE kullanabildiğiniz yukarıda saydığım bütün sistemlerde deneyebilirsiniz.

3. Amiga OS Kurulumu

3.1. Bize Gerekenler

 1. E-UAE Amiga Emulasyon yazılımı(www.rcdrummond.net/uae/): x86 tabanlı bir pc kullandığım için "e-uae_0.8.29-WIP4_linux-i586_sdl.tar.bz2" isimli dosyayı indirdik. Siz web sitesinden her zaman en güncel sürümü indirebilirsiniz.

 2. AmigaSYS 3 Plus E-UAE, hayatımızı kolaylaştıran yazılım paketimiz (amigasys.extra.hu/downloadamigasys.html) : AmigaSYS'nin E-UAE için hazırlanmış bu önkurulu (preinstalled) paketini web adresinden indirebilirsiniz. Yukarıda sıraladığım Windows harici bütün sistemler için Amiga OS kurarken bu paketten yararlanacağız. Şu anda GNU/Linux üzerinde kuracağımızdan, AmigaSYS 3 Plus E-UAE HDF başlıklı bağlantıdaki "AmigaSYS3PlusEUAE.zip" isimli dosyayı indirdik)

 3. Amiga Kickstart 3.1 ROM dosyaları ( http://www.amigaforever.com/ ): Elinizde mevcut değilse, belirttiğim web adresinden Amiga Forever paketini satın alarak lisanslı Amiga ROM dosyalarını edinmeniz mümkün.

 4. Amiga Workbench disketleri, yani ADF formatındaki disk imajları: Kurulum sırasında bize sadece workbench ve extras disketleri gerekecek. Çünkü öncelikle sistemimizi OS 3.1 kurulu hale getirmemiz gerekiyor.

 5. Amiga OS 3.9 ya da Amiga OsXL-Amithlon CD'si (http://www.amigakit.com veya http://www.vesalia.de)

Evet elimizdekiler hazırsa artık başlayabiliriz. Her ne kadar burada Ubuntu dağıtımı üzerinde anlatacak olsak da bu işlemleri herhangi bir GNU/Linux dağıtımı üzerinde de tamamen aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü dağıtıma özel farklılıklar söz konusu değil.

3.2. Kuruluma hazırlık

İlk iş olarak kendi sistemimdeki home dizinime (veya dilediğiniz farklı bir yere klasör açarak onun içerisine -mesela ben "Programlar" isimli bir klasör içerisine açtım-) daha önce indirmiş olduğum AmigaSYS3PlusEUAE.zip isimli dosyayı açıyorum.

Şekil 1.

Artık elimde "e-uae_0.8.29-WIP4_linux-i586_sdl-alsa" isimli bir klasör ve içerisinde daha önce derlenmiş ve çalışmaya hazır durumda olan E-UAE yazılımı mevcut hazır durumda.

Şimdi E-UAE program dizininin içerisinde bize gerekecek diğer klasörleri ve dosyaları hazırlayalım:

 1. "roms" ve "AmigaSYS3Plus" isimlerini verdiğimiz iki klasör oluşturduk.

 2. AmigaSYS3PlusEUAE.zip dosyasını yeni oluşturduğumuz "AmigaSYS3Plus" klasörünün içine açıyoruz.

 3. Amiga Kickstart 3.1 ROM dosyamızı "roms" klasörünün içerisine kopyalıyoruz.

Şekil 2.

Evet son durumda artık E-UAE'yi çalıştırmaya hazır hale geldik. Şimdi bir sonraki adıma geçebiliriz.

3.3. E-UAE'de gerekli ayarlar

Bu yazının sonunda Amiga modellerini donanım yönünden iyi tanımayan kullanıcılar için pratik bir rehber olacak bazı ek bilgileri bir tablo halinde bulacaksınız. Bu bilgileri bilmek size emule etmek istediğiniz Amiga modeli için gerekli ayarlamaları en iyi biçimde yapma imkanı verecektir.

Hemen verimli bir emulasyon için ayarları yapalım. E-UAE emulatorumuzu uae simgesine çift tıklayarak çalıştırdığımızda programın penceresi karşımıza gelecektir. Karşımıza gelen program penceresi oldukça sade bir arayüz sunmakta. Bir File menusu var ve içerisinde "save config" başlığı bulunuyor. Diğer bütün arayüz öğeleri pencerenin üzerinde sıralanan panellerde yer alıyor. Şimdi sırasıyla bize gerekli olan ayarlamaların yer aldığı panelleri dolaşalım ve gerekli yerleri düzenleyelim.

Şekil 3.

Öncelikle CPU panelini tıklayıp CPU emulation bölümünde işlemcimizi 68040 olarak seçelim. Daha altta yer alan Emulation speed bölümünde ise Speed Maximum seçelim. Bu yaptığımız ayarlar ile artık Memory panelinde ilk başta seçmemize izin verilmeyen memory ayarları erişimimize açılmış olacaktır. (Çünkü varsayılan ayarlar Amiga 500 'e göre geliyor)

Şimdi Memory paneline geçelim ve Kickstart ROM File kısmından Change düğmesini tıklayarak "roms" klasörümüze kopyalamış olduğumuz kickstart 3.1 rom dosyamızı bulup seçelim. (Benim sistemimde kick.ROM isimli dosya)

Daha sonra da alt tarafta yer alan memory seçeneklerinde;

 1. Chip Mem: 2Mb

 2. Slow Mem: none

 3. Fast Mem: none

 4. Z3 Mem: 128Mb

 5. P96 Ram: 32Mb

Şekil 4.

olarak ayarlayalım. (Buradaki amacımız Amiga OS 3.9 sistemini performanslı çalıştırabilecek 68040 işlemciye yükseltilmiş bir Amiga1200 elde etmek.)

Şimdi Chipset paneline geçebiliriz, burada da Chipset Model olarak AGA seçtik ve böylece bizim için önemli ve gerekli ayarlamaları E-UAE'nin arayüzü üzerinden yapmış olduk. Tek bir şey kaldı o da Hard disks panelinde yer almakta olan disk ayarları.

Şekil 5.

Şimdi "Hard disks" paneline geçiyoruz. Alttaki "Add ..." yazan düğmeye tıklıyoruz ve buradan karşımıza gelen pencerede Path yazan kısımda Select'i tıklayıp dosya seçim penceresine giriyoruz, Work partition'ı olarak kullanacağımız (Amiga sistemimizdeki ikinci disk bölümü) klasörü seçiyoruz. Tabiiki bunun için AmigaSYS3Plus klasörüne giriyoruz, Work klasörüne giriyoruz ve "Tamam" tıklıyoruz..

Şekil 6.

Şimdi de disk bölümümüze gerekli isimleri verelim, bunun için "As Amiga Disk" yazılı bölümde "Device Name" kısmına DH1 yazınız. (Amigada harddisk device genellikle dh0, dh1, dh2 şeklinde veya hd0, hd1, hd2 şeklinde isimler alır. Burada Work disk bölümünü DH1 olarak yani ikinci disk bölümümüz olarak belirlemiş olduk). Bundan sonra da "Volume Name" kısmına Work yazıyoruz. (Böylece DH1 device ismine sistem içerisinde kullanırken kolaylık olsun diye Work şeklinde bir isim atamış olduk)

Son olarak da Boot Priority kısmını -1 olarak seçiyoruz (Böylece boot etme önceliğini daha yüksek öncelik değeri vereceğimiz system disk bölümüne bırakacağız) Burada da işimiz bitti "OK" tıkladığımızda Hard disks panelinde disk bölümümüzü görebilirsiniz.

Artık File menusunden "save config" seçerek ayarlamızı kaydedebiliriz. Dikkat ettiyseniz System (DH0) disk bölümümüzü henüz ayarlamadık. Çünkü burada küçük bir problem bizi bekliyor. Ayar panelinde sadece bir "klasörü" harddisk olarak gösterme imkanı bize sunulmuş. Oysa bizim AmigaSYS paketinin içinden System isimli klasör içerisinde bir HDF (harddisk imaj dosyası) ve bir de Work isimli klasör çıkmıştı. İkincil disk bölümü olarak Work (DH1) dizinini az önce ayarladık. Peki System disk bölümünü bu durumda nasıl ayarlayacağız? Bu işi bir text editor ile E-UAE konfigurasyon dosyasını açıp elle editleyerek yapmamız gerekmekte.

Şimdi bu kısmı yapmak için E-UAE programını "Quit" düğmesine tıklayarak kapatalım (öncesinde ayarlarımızı File menusunden "save config" tıklayarak kaydetmeyi unutmamalıyız) ve bir terminal penceresi açalım. Halihazırda home dizinimizde olmamız lazım, değilsek home dizinimize geçelim. Burada ls -al komutunu vererek dizinde bulunan dosyalari listeleyelim. Az önce e-uae ayarlamızı kaydettiğimizde burada bir konfigurasyon dosyası oluşmuş olmalı. Bu dosyanın ismi .uaerc şeklinde görünüyor olmalı. Şimdi bu dosyayı edit ederek gerekli disk bölümü bilgisini elle gireceğiz. Ayrıca burada bir işimiz daha olacak o da Amiga OS'u boot ettiğimizde Linux üzerinden eriştiğimiz CD veya DVD sürücümüze Amiga'dan da erişebilmek için yine bir ayarlama yapacağız. (Bu önemli çünkü AmigaOS 3.9 kurmak istiyorsak sisteme CD okutabilmemiz gerekiyor)

Konsolda (terminal penceremiz) vi .uaerc yazıp enter'a bastığımızda dosyanın içeriği karşımıza gelecektir. (shell konsolunda vi editorunu kullanmaya yabancıysanız http://users.tkk.fi/~thyle/vi_opas.html adresindeki hızlı kullanım bilgileri işinize yarayacaktır) Şimdi edit edeceğimiz kısımlara sırayla gidelim.

Dilerseniz öncelikle CD/DVD sürücü için gerekli ayarları ekleyelim. Bunun için Hardware Information programını çalıştırmamızda yarar var, CD/DVD sürücümüz Linux'ta hangi cihaz olarak sisteme tanıtılmış bunu öğrenmeliyiz. (Ubuntu dağıtımında "Hardware Information" programını [HAL Device Manager] "Sistem > Yeğlenenler" menusu altında bulabilirsiniz. Open Suse kullananlar da Yast çalıştırarak sistem bilgilerini görüntüleyebilirler.)

Şekil 7.

DVD sürücümüzü Devices listesi üzerinden seçip Gelişmiş panele geçtiğimizde cihazımın linux dosya sisteminde nasıl tanıtılmış olduğunu görüyoruz. Örneğin benim sistemimde /dev/hdc olarak tanıtılmış durumda. (Sizde ise /dev/hdd ya da /dev/hdb gibi farklı bir bağ almış olabilir) O halde gerekli bilgiyi aldık şimdi tekrar terminal penceremize dönerek kaldığımız yerden devam edelim.

E-UAE konfigurasyon dosyası içerisinde scsi kelimesiyle başlayan iki satır bulunmakta, bu satırları buluyoruz ve "scsi=" yazan yerin yanına true hemen alt satırındaki "scsi_device=" yazan yerin yanına da /dev/hdc (benim sistemimdeki cd/dvd-rom sürücüm bu bağlantıyı kullandığı için, sizde farklı olabilir) yazıyoruz. Böylece CD/DVD-Rom sürücümüze Amiga içerinden erişebilmek için gerekli olan ayarlamayı yapmış olduk. Şimdi System partition için gerekli ayarı girelim.

Şekil 8.

Konfigurasyon dosyamızda daha alt satırlarda bir yerde "filesystem2" ve "filesystem" ile başlayan birer satır göreceksiniz. İşte bu iki satır aslında E-UAE'yi çalıştırıp DH1 device ayarını yapıp kaydetmemizden sonra konfigurasyon dosyamıza yerleşti. Şimdi bu satırların hemen altına yeni bir satır açıyoruz. (Ed: Bu satıra ve ardından gelene girilen bilgiyi biz aşağıda 4 ve 3 satır olarak göstermiş olsak da siz bu 4 satırı arada hiç boşluk bırakmadan birbiri ardına tıpkı Şekil 9'da görüldüğü gibi girmelisiniz)

Şekil 9.

hardfile2=rw,DH0:$(FILE_PATH)/Programlar/
e-uae_0.8.29-WIP4_linux-i586_sdl-alsa/
AmigaSYS3Plus/System/AmigaSYS3PlusEUAE.hdf,
32,1,2,512,1,1

yazıyoruz ve bir alt satıra da aynı şekilde;

hardfile=rw,32,1,2,512,$(FILE_PATH)/Programlar/
e-uae_0.8.29-WIP4_linux-i586_sdl-alsa/
AmigaSYS3Plus/System/AmigaSYS3PlusEUAE.hdf

satırını ekliyoruz. (Dilerseniz kopyala-yapıştır da yapabilirsiniz) Burada dikkat edilmesi gereken nokta gerekli dosya yollarının benim sistemime göre olduğudur. Yani home dizinimde "Programlar" dizini oluşturarak içerisine e-uae dizinini açtığımdan dolayı yukarıdaki yolda "/Programlar/e-uae_0.8.29-WIP4_linux-i586_sdl-alsa" şeklinde gerekli satırı girdim. Siz kendi sisteminize göre bu kısmı düzenlemelisiniz.

Artık konfigurasyon dosyasında da işimiz bittiğine göre (konsolda vi ile editlediyseniz escape tuşu ile editleme modundan çıkalım ve : [iki nokta üstüste] işareti yazarak komut satırına çıkıp x! yazıp enter'a basarak kaydedebilirsiniz) dosyayı kaydedelim.

Artık bütün ayarlamalarımız tamam olduğuna göre Amiga OS kurulumuna geçebiliriz. AmigaSYS paketi bize hazır bir OS3.1 sistemini sunmakta olduğundan, biz emulatorümüzü başlattığımızda bizden yalnızca 3.1 workbench disketleri isteyecektir.

3.4. Amiga OS 3.1 Kurulumu

E-UAE simgesini çift tıklayarak tekrar yazılımı çalıştırıyoruz ve ayarlarımız düzgün mü öncelikle bunu kontrol ediyoruz. Hard disks paneline geçelim ve son olarak eklemiş olduğumuz System (DH0) disk bölümümüz bu panelde gözüküyor mu kontrol edelim. gözüküyor ise ayarlarda bir yanlışlık yok demektir.

Şekil 10.

Artık sistemi "start" tıklayarak başlatabiliriz. (Gözükmüyorsa konfigurasyon dosyasını yeniden gözden geçiriniz)

Şekil 11.

Sistemimiz doğrudan DH1 üzerindeki kurulu AmigaSYS sistemini boot edecek ve karşımıza Amiga'nın bilindik DOS ekranı çıkacak. Burada AmigaSYS'nin sistem ön yükleme ekranı bizi karşılıyor. Workbench 3.1 disketimizi yerleştirerek OS3.1 için gerekli dosyaları sistemimize kuracağız. E-UAE penceresindeki "Floppy Disks" paneline geçelim ve DF0: yazan birinci disket sürücümüze "insert" düğmesine tıklayarak gerekli bilgisayarımız bulunan daha önce temin ettiğimiz workbench disk imajlarından workbench31.adf disk imajını seçelim ve tamam diyelim.

Sistem yükleme ekranı karşımıza gelecektir, burada 1 yazıp enter'a basarak ingilizce AmigaSYS kurulumuna devam edebiliriz. (eğer elimizde Amiga Forever paketi varsa 4 seçerek Amiga Forever kurulumu da yapabiliriz) Kurulum ilerlediğinde bizden ekran çözünürlüğü seçmemizi isteyecektir. Burada da Picasso96: 800x600x32 ya da Picasso96: 1024x768x32 gibi bir çözünürlük seçerek devam ediniz. Keyboard layout sorulduğunda English seçerek devam ediniz. Sırada extras disketi var. Şimdi E-UAE'nin Floppy Disks panelinden extras.adf disket imajımızı yerleştiriyoruz ve Amiga ekranımızda enter'a basarak devam ediyoruz. Kurulum bitene kadar AmigaSYS ile ilgili çeşitli tanıtıcı ekranlar geliyor. Bu aşama da bittikten sonra extras disketimizi çıkarmamız ve Amiga'yı reboot etmemizi belirten bir mesaj ekrana gelecek. Yine Floppy panelinden disketimizi "eject" ediyoruz.

Amiga ekranına gelip enter'a bastığımızda sistemimiz boot reboot edecek ve işte karşımızda AmigaOS 3.1:)

Şekil 12.

3.5. Amiga OS 3.9 'a Yükseltme

Artık tek bir adım kaldı, Amiga OS 3.9 CD'imizi bilgisayarımıza takıp sistemimizi OS3.9'a yükseltmek. Bunun için Amiga sistemimizde öncelikle CD/DVD-Rom sürücümüzü mount etmemiz gerekmekte. Amiga ekranında iken Amiga + E tuşlarına basalım (Amiga'da Windows tuşunun yerinde A sembolü [yani Amiga tuşu] bulunur. Dolayısıyla windows klavyelerde Windows + E tuşlarına basacağız) Ekranımıza bir komut satırı penceresi geldiğinde finddevice yazıp enter'a basalım. Amiga'nın device mount arabirimi gelecektir. Burada uaescsi.device seçeceğiz. Biraz beklediğimizde bize CD/DVD-Rom sürücümüzün hangi device üzerinde olduğunu belirtecektir. "Unit" sütununda belirtilen sayı bizim scsi.device olarak kullanımda olan cihaz numaramızdır ve bize gereken de aslında bu numaradır. Artık cihazımızın unit 0 olarak Amiga tarafından tanındığını bildiğimize göre mount ederek hemen kullanabiliriz.

Masaüstümüzdeki "System" sembolüne çift tıklıyoruz buradan "Devs" ve oradan da "DOS Drivers" ikonlarına çift tıklayarak açılan pencerenin içinde sağ tıklayıp "Window > Show > All Files" seçiyoruz. Burada normalde görünmeyen 2 klasör daha görünecek. CDR ve CDRoms. "CDRoms" klasörüne giriyoruz ve içerisinde bütün uniteler için mount scriptlerinin bulunduğu bir pencere geliyor. Benim sistemimde unit 0 cihazının sistemimdeki cdrom sürücü olduğunu bildiğim için "Unit0" simgesini çift tıklıyorum.

Komut satırı penceresi açılacak ve "Unit0" yazıyor olacak. Bu komut satırının en başına execute yazalım. Yani satır: execute unit0 olsun. Enter'a bastığımızda script çalıştırılacak ve böylece cdrom sürücümüz artık mount edilmiş durumda.

Şekil 13.

Çok kısa bir beklemenin ardından masaüstümüzde AmigaOS3.9 sembolünü göreceğiz ve otomatik olarak AmigaOS3.9 sürümüne sistemimizi yükseltmek isteyip istemediğimizi soran bir ekran gelecek.

Burada "Yes, now up to 3.9" tıklayalım.. Enter'a basarak kuruluma başlayabilirsiniz.

Şekil 14.

Karşınıza "Please insert volume OSFIR" yazan bir sistem requester penceresi gelecektir, burada "Deny" tıklayarak geçebilirsiniz. Cdrom sürücünüz gerekli sistem dosyalarını sabitdiskinize kopyalamaya başlayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Sonunda karşınıza "Select AmigaSYS 3 Plus Theme" yazan bir requester açılacak. Buradan dilediğimiz bir sistem teması seçip kullanabiliriz. Ben sevdiğim temalardan "Gnome" seçtim, hangi ekran çözünürlüğünü tercih ettiğimizi soracaktır. Daha önce ekran çözünürlüğü olarak ne seçtiysek burada da onu seçelim ki temamız düzgün görünsün, ben 800x600 seçmiştim, o şekilde devam ediyoruz.

Şekil 15.

Ve işte kurulum bitti, enter'a basarak sanal Amigamızı reboot ediyoruz. Amiga sistemimiz tekrar açıldığında karşımızda OS3.9 masaüstünü karşımızda olacak.

Amiga OS3.9 çıktıktan sonra bazı güncellemeler yayınlanmıştı, bu güncellemeleri de indirip sisteminize kurmanızı tavsiye ederim.

http://os.amigaworld.de/index.php?lang=en&page=12 adresinden;

 1. BoingBag 1

 2. BoingBag 2

 3. BoingBag 2 Contribution

 4. BoingBag 2 Locale (turkce)

dosyalarını indirin, daha sonra bu dosyaları e-UAE'nin kurulu olduğu dizindeki AmigaSYS3Plus/Work/Archives/ dizinine kopyalayın. Böylece AmigaOS masaüstünüzdeki Work disk bölümünde bulunan Archives klasöründen bu güncelleme dosyalarına erişebileceksiniz.

Önce sisteminizde cdrom'u mount edin. Bunun için masaüstünüzde boş bir yerde sağ tıklayın, Tools menusunden CD-Rom Mount seçin ve device unit numarasını seçin "Mount" tıklayın. (benim sistemimde Unit0 idi hatırlarsanız) Böylece cdrom mount edildi, AmigaOS 3.9 CD'si sürücümüzde olsun, bundan sonra güncellemelere geçebiliriz.

Güncellemeleri sırasıyla yapınız, öncelikle BoingBag39-1.lha dosyasını çift tıklayın, karşınıza Packmaster programının penceresi gelince "Unpack" düğmesini tıklayın. Arşiv dosyası Ram Disk'e açılacaktır. Bundan sonra Ram Disk'e girerek BoingBag3.9-1 klasörüne girin ve install simgesini çalıştırın. Bütün sorulara "Proceed" diyebilirsiniz, dil seçim ekranı geldiğinde Türkçe'yi işaretleyin, devam edin. Güncelleme bittiğinde sistemi reboot edin. Tekrar açıldığında aynı işlemleri yaparak BoingBag39-2.lha dosyasını kurun, reboot edin. Bundan sonra BB3.9-2-Contribution.lha dosyasını kurabilirsiniz, bu opsiyonel bazı yazılımlar içermektedir, kurmanız şart değil. En son olarak da Türkçe dil güncellemesi için BB3.9-2-turkce.lha dosyasını kurunuz. Böylece sistemimiz gerekli güncellemeleri de içerir hale gelmiş oldu.

Artık mevcut işletim sisteminiz üzerinde çalışan sanal bir OS3.9 kurulu Amiga'nız var, güle güle kullanın:)

Önümüzdeki sayılarda bu konuda detaylı bilgiler vermeye devam edeceğim, yazı hakkında takıldığınız ya da merak ettiğiniz konuları bana e-posta ile yazabilirsiniz:

Gelecek sayılarda görüşmek üzere...

datura (at) inbox (nokta) com

Amiga 1200

Şekil 16. Amiga 1200

4. Ek bilgi;

Amiga modellerinde fabrika çıkışı olarak gelmekte olan donanımsal özellikler tablosu

Amiga 1000

Amiga 500

Amiga 500+

Amiga 600

Amiga 1200

Amiga 4000

İşlemci

68000

68000

68000

68000

68020

68040

Kickstart

1.2

1.3

2.0x

2.0x

3.x

3.x

Chip Mem

256 kb

512 kb

1 mb

1 mb

2 mb

2 mb

Chipset

OCS

OCS

ECS

ECS

AGA

AGA

plazma - 2008