plazma - amatör bilgisayar kültürü

Editörden

Şu an iki ayrı sebepten dolayı iç rahatlığı yaşıyorum.

Birinci ve daha göz önünde olan sebep, Plazma'nın 5. sayısını, öngördüğümüz sürede ve öngördüğümüzden iyi bir içerik kalitesiyle çıkarabilmiş olmamız. Bir önceki sayının ilk hedefimizden birkaç hafta sapması, aslında bu sayı için ayırdığımız süreyi de kısıtlamıştı. Neyse ki Plazma ekibindeki bütün yazar ve editör arkadaşlar, amatör ruhlarına rağmen, bu sayı ile ilgili hazırlıklarında kelimenin tam anlamıyla “profesyönel” bir iş çıkardılar. Kısacası Plazma ekibi olarak sözümüzde durduk ve siz okuyucularımıza, yine dolu dolu bir sayıyı tam vaktinde getiriyoruz.

İkinci sebep ise biraz daha arka planda olan gelişmelere bağlı. Derginin mutfağında kullandığımız teknik araç gereçlerle ilgili önemli gelişmeler kaydettik. Bunun sonucu olarak dergide yayınlanan yazıların Docbook formatına çevrilmeleri ve bu Docbook kaynak yazılarının da daha sonra html ve pdf versiyonlarına otomatik çevrilmesinde, artık sürecin neredeyse tamamı otomatize edilebildi. Bu sayede bu basamaklarda elle düzeltmeler yapmaktan kurtulmuş olduk. Dolayısıyla, hem olası hatalar azalmış oluyor hem de zaman kazanmış oluyoruz. Tabii herşey güllük gülistanlık da sayılmaz. Örneğin, derginin pdf versiyonunda, 4.sayıda da olduğu gibi, pekçok yerde satır sonuna gelen kelimelerde hecelerin doğru bölünmediğini göreceksiniz. Bu, Docbook'tan pdf'e yapılan otomatik çevrim sırasında oluşan ve henüz çözemediğimiz teknik bir hata. Fakat yinede 4. sayıya göre, arka plandaki otomasyon süreçlerimizde yaşanan bu ilerleme, sonraki sayılar için benim içimi rahatlatmakta rol oynuyor.

Bu sefer editörden yazısında tek tek yazılardan bahsetmeyeceğim. Bu bilgi için sizleri “Plazma'nın Bu Sayısında” başlıklı yazıya davet ediyorum. Göreceğiniz gibi zaten güçlü olan yazar kadromuzu, yeni eklemeler ve misafir yazarlarla daha da güçlendirdik. Kapsadığımız platform ve teknolojilere yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Eğitici yazı dizilerimiz çoğalıyor. Amatör bilgisayar dünyasının sosyal boyutunu irdelemeye de devam ediyoruz. Kısacası, hiçbir ticari gelirimizin, giderimizin veya kaygımızın olmamasının avantajını sonuna kadar kullanıyor ve size ticari dergilerin getirmekte zorlanacağı yazıları ulaştırıyoruz. Bu yazılarla “bu dergi satmaz” veya “reklam alamayız” gibi şeyler düşünmek zorunda olmama lüksümüz var :)

Asıl bu köşede yazmam gereken daha önemli bir konu, daha doğrusu etmem gereken büyük bir teşekkür var. Plazma'nın 4. sayısı pekçok yönden beni çok çok mutlu ettiyse de dergide gözlemlediğim önemli bir eksik vardı. Bu eksik, dergide olması gerektiği kadar haber ve güncel yazı olmamasıydı. Kimi insanlar artık internet çağında haberlere gerek olmadığını savunuyor. Bu eğer doğru olsaydı dünyadaki gazeteler yok olurdu. Günümüzde internet herkesin elinin altındayken, iyi ve ilgi çekici bir haber köşesi hazırlamak artık daha zor, bu doğru. İnternetten haberleri kopyalayıp yapıştırırsanız çok da fazla bir değer yaratmış olmuyorsunuz. Günümüzde iyi haber yazıları için farklı kaynaklardan araştırmak ve veri derlemek gerekiyor. Her haberin cevaplaması gereken 5N1K sorularının dışında, yorumlarla da zenginleştirilmesi gerekiyor. Bütün bunlar yapıldığında, okuyucu için artı değer yaratan kaliteli haber ve inceleme yazıları yaratılabiliyor.

İşte bu çok efor isteyen büyük iş için dergide yeni bir yardımcı editör görevlendirilmesi gerektiğine karar verdim. Bunun sonucu olarak teklif götürdüğüm Skate, bu görevi tereddütsüz kabul ettiği gibi ilerleyen sayfalarda göreceğiniz üzere, bu konuda inanılmaz iyi bir iş çıkardı. Plazma'nın bu sayısında Skate sayesinde, bana göre “Bomba” gibi bir “haber ve güncel yazı” içeriğimiz var. Bu noktada bize bazı güncel yazıları hazırlayan konuk yazarlarımıza da teşekkür ediyorum. Tabii haber editörlüğündeki azmi ve başarısından dolayı da burada Skate'e birkez daha tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Daha fazla kafanızı şişirmeden, sizi derginizin yeni sayısı ile başbaşa bırakıyorum. Keyfini çıkarın...

plazma - 2008