plazma - amatör bilgisayar kültürü

Plazma'nın Bu Sayısında...

1. Güncel Yazılar

1.1. Amatör Bilgisayar Dünyasından Haberler

Cevval haber departmanımız, gece demedi gündüz demedi, sizler için amatör bilgisayar aleminde kıyıda köşede ne kadar ilginç haber varsa topladı.

1.2. Z80 Programlamada Yeni Ufuklar "CCZ80 Dili"

8 bit dünyasının bu kadim işlemcisi için, günümüz olanaklarından faydalanarak program yazmanın keyfini ve konforunu yaşamak isteyenler hemen klavye başına! Bizden tanıştırması...

1.3. C64TPC – Proje Günlüğü

Türkiye'den hergün amatör donanım projeleri çıkmıyor. Bu yüzden C64TPC gibi ilginç bir proje ortaya çıktığında hemen gidip yapanlara ulaşıyoruz. Bu çok özel yazıda, proje boyunca karşılaşılan zorlukları ve yaratım sürecinin nasıl bir deneyim olduğunu birinci ağızdan, yani projeyi gerçekleştiren Ahmet Zeki Eymür'ün kaleminden okuyacaksınız.

1.4. Natami'ye İlk Bakış

Son zamanlarda Amiga camiasını en çok heyecanlandıran projelerden biri Natami oldu. Ülkemizdeki en aktif retro cihaz kolleksiyoncularından LW3D, Plazma okuyucuları için Natami'yi mercek altına aldı

1.5. Lorraine'den Minimig'e Amiga

Bu başlıkta sadece Amiga kelimesi size tanıdık geliyorsa çok şey kaçırıyorsunuz demektir :) Bu yazıda ilk Amiga prototipi olan Lorraine ile, FPGA üzerinde bir Amiga implementasyon projesi olan MiniMig'in geliştirilme süreçlerini, favori yazarlarımızdan CoZe ile beraber incelemeye ne dersiniz.

1.6. MossyCon

Kuzey Amerikada Commodore kullanıcıları aktiviteye devam ediyor. Muhabiriniz Nightlord hiçbir masraftan kaçınmayıp (!) sizler için Oregon'dan bildiriyor.

1.7. Forever 9

Doğu Avrupa'nın gözde 8-bit partilerinden Forever, konuk yazarımız Jailbird'ün gözünden siber alemde mesafeleri aşıp Plazma okuyucularının monitörlerine geliyor.

1.8. Rakı Balık Spectrum ve Breakpoint 2008

Dev bütçeli (!) bir yapım olan Plazma Derginiz, dev bütçeli diğer bir yapım olan Breakpoint partisine Spectrum yazarımız olan Ref'i gönderdi. Hiçbir masraftan kaçınmadık sayın okuyucular. Alman Başkonsolosluğu'nun özel davetlisi olarak Sheraton Bingen Oteli'nde kalan Ref, süitinden Breakpoint'teki gelişmeleri sıcağı sıcağına aktardı.

2. Yazılım ve Donanım

2.1. C++ Kursu 1

Yıllardır oyun yapmak istıyorsunuz. Fakat herkes size C++ öğrenmeniz gerektiğini söylüyor. Web'de ne kadar aradıysanız da Türkçe kaynak bulamadınız. Bulduğunuz kaynaklar da ileri seviyede. O zaman bu yazı dizisini takip edin

2.2. Gnu Make ve Makefile Kullanımı

Make özellikle Unix(linux,bsd vs.) ortamlarında sıkça kullanılan bir otomatik derleme aracıdır. Bu derste make programının kullanımına giriş yapıp, basit bir makefile nasıl hazırlanır onu öğreneksiniz, hem de damarlarında Open Source kanı akan Ragnor'un kaleminden :) .

2.3. Bilgisayar Mimarisine Giriş

Yıllar önce Nightlord tarafından Web'de yayınlanan ama sonra kaybolan iki bölümlük bu yazı, Plazma için yeniden editlenip birleştirildi. Bu sayıda basit bir işlemcinin nasıl çalıştığına ve bellek ile nasıl etkileştiğine değiniliyor.

2.4. PHP Kursu 2

PHP yazısının ikinci bölümünde, 1. bölümde işlenen dilin temel özellikleri, değişkenler ve fonksiyonlar konularından sonra "sınıflar" konusu işlenerek PHP dilinin yapısı hakkında bilinmesi gereken en önemli konular sona eriyor. Bu aşamadan sonra PHP ile veritabanı uygulamaları konusuna giriş yapılıyor.

2.5. Action Script 3 (Usta...)

Flash öğrenip çılgın ve janjanlı web uygulamaları yapmak için yanıp tutuşanlarınız var bunu biliyoruz. Bunu bildiğimiz için de size Spaztica'nın kaleminden süper bir yazı dizisi getirmeye başlıyoruz. Hem Flash öğrenin, hem Zen...

2.6. 68000 Assembly ve AsmPro

Amiga assembly kursumuz son sürat devam ediyor. Kursun bu bölümünde Hardware Register'larının kısa açıklamaları, 68000 Assembly komutlarının açıklamaları (Dallanma komutları), Örnek kodlar (Ascii2Decimal çevirici, copper ile ekran açma) sizleri bekliyor. Ayrıca AsmPro (ve AsmOne) Assembler editörlerinin kullanımı hakkında da kaynak bir yazı Plazma'da (ellerinizden öper)

2.7. CoZe'nin Amiga Donanım Köşesi

Amigacı'ların vazgeçemediği köşelerden Coze'nin köşesinde bu sayıda Amiga kullancılarının çabalarıyla şekillenmekte olan çeşitli donanım projeleri hakkında Coze'nin izlenimlerini okuyacaksınız.

3. Muzik

3.1. Drey'in Sequencer Köşesi

Elektronik müzik meraklılarının sevgilisi olan bu bölümde geçen sayıda kaldıgımız yerden Reason programını incelemeye devam ediyoruz. Bu sayıda Subtractor' ı mercek altına yatırıyoruz. Analog bir synth olan Subtractor ile oldschool sounduna dönüş bizi bekliyor! Muzik gurumuz (ve gururumuz) Drey'in kaleminden...

4. Alternatif Platformlar

4.1. Amstrad CPC Demoscene

Alternatif platformları geçen sayıdan itibaren kapsama alanına alan Plazma, Amstrad CPC yazarımız Alcofribas'ın usta kaleminden, CPC demoscene'e tanıtmaya başlayan harika bir yazıyı daha size ulaştırıyor. İleriki sayılara temel teşkil edecek bu başlangıç yazımızda; CPC dünyası için kilometre taşı olmuş kişi, ülke, disk dergisi ve demoları kendi bakış açımızla sizlere de tanıtmaya çalışacağız.

4.2. Atari 800 XL

Platform kapsamımızı sürekli büyüteceğimizi söylemiştik. Araştırmacı gazeteciliğin kitabını yeniden yazan Skate'in kaleminden, 8-bit bilgisayar ailesinin en eski fertlerinden biri olan Atari 800XL üzerinde bir inceleme yazısı bu sayıda karşınızda. Bilgisayarın çeşitli donanımsal özelliklerine ve hafıza adreslerine genel bir bakış attıktan sonra Atari 800XL için nasıl Assembler programları hazırlanabileceği konusuna değiniliyor. Yani bu yazıyı okuyup biraz çalışarak Atari 800 XL'iniz için oyun ve demolar kodlamaya hemen başlayabilirsiniz

5. Sosyal Yazılar

5.1. Bir Scener Eşi'nin Gözünden Demoscene ve Scenerlar

Yıllardır bu obsesyondan çok çeken scener eşleri (kız/erkek arkadaşları ve hatta anneler, babalar, kardeş ve kuzenler) bu yazıda kendinizi bulacaksınız. Bu “scener” denilen adamlar manyak mı? Bu kadar gün ve saat bu makinelerin başında ne yapıyorlar? Odalarından sürekli gelen ve sizin başınızı ağrıtan bu bip bip sesler nedir? Nedir? Nedendir? Sizin gibi bu cevapları arayan bir diğer scene kurbanı Irian'ın kaleminden...

5.2. Coder/Sanatçı olmak üzerine

İlk bakışta birbirinden çok farklı disiplinler gibi görünen bu iki rol arasındaki felsefi benzerlik ve ilişkilerin izini sürmek ilginizi çeker miydi? İçinizdeki filozofu Spaztica'nın bu ilginç yazısı ile beslemeye ne dersiniz?

5.3. Türk Scene Tarihi – 2

Geçen sayıda başlayan ve okuyuculardan süper tepki alan bu yazı dizisi, bu sayıda da son sürat devam ediyor. Vigo'nun dipsiz kuyu gibi olan hafızasından ve esprili kaleminden bu sayıda C64 platformundaki Türk gruplarının yaptığı Demo çalışmalarının tarihçesini okuyabilirsiniz. Daha önce olduğu gibi şimdi de bütün eski Türk scenerlardan bu tarihi zenginleştirmek ve kayıt altına almak için yardım bekliyoruz. Kendi anılarınızı paylaşmak veya olası ekleme ve düzeltmeleriniz için bize ulaşın.

plazma - 2008