plazma - amatör bilgisayar kültürü

Pandora'nın Kutusu Açılıyor

Emir (Skate) Akaydın

2007 Ekim'inde saygın teknoloji portallarından olan engadget.com bir grup geliştiricinin gizemli bir cihaz üzerinde çalıştığını izleyenlerine duyurdu. Pandora adıyla duyurulan bu cihazın özellikleri avucunun içinde bir canavar taşımak isteyen bütün "geek"lerin kalbinin heyacanla çarpmasına yetti. Bahsedilen cihaz İngiltere, Almanya ve Türkiye'deki GP2X distribütörlerinin ortak çalışmaları sonucu hergeçen gün hayalden gerçeğe doğru yolculuğunda hızla devam ediyor. İlk zamanlarda "vaporware" olarak nitelendirilen cihazın ana PCB resimlerinin kısa süre önce yayınlanması ve Texas Instruments'ın Dallas'taki merkezinde düzenlenen geliştiriciler konferansında tanıtılmasıyla ne kadar gerçek olduğu ortaya çıkmış oldu.

Peki Pandora ne vaat ediyordu? Asus, HP, Acer gibi bilgisayar devlerinin ultra ucuz bilgisayar üzerinde çalıştığı bu günlerde Pandora projesini ortaya koymak mantıklı mıydı?

Geliştiricilere göre Pandora çok farklı bir cihaz. Pandora'nın alternatifi olarak gözükebilecek minik laptoplarda uygun oyun kontrolleri olmadığı gibi oyun oynamaya yönelik ergonomik bir tasarım yok. Üstelik pil ömürleri yetersiz ve 3D donanımları yok ya da kısıtlanmış. Fakat pandora bir oyun konsolu olma özelliğinin yanı sıra çeşitli ofis ve internet uygulamalarını çalıştırabilme potansiyeli ile diğer ultra mobil PC'lerin pazar payına ortak olabilir.

Pandora

Şekil 1. Pandora

Pandora'nın geliştiricileri cihazı "Gerçek oyun kontrollerine sahip ultra mobil kişisel bilgisayar" olarak tanımlıyor. Cihazın ilk resimlerini ve teknik özelliklerine göz attığımızda gerçekten taşınabilir bir oyun konsolundan bulunması gereken bütün kontrollere sahip olduğunu görüyoruz. Bunlar:

 1. 2 adet Analog Kontrol

 2. 1 adet Dijital Yön Tuş Takımı (D-Pad)

 3. 2 adet Tetik Tuşu (R ve L)

 4. 4 adet Aksiyon Tuşu

 5. Star, Select ve Menu Düğmeleri

Bunun yanında 800x480 çözünürlüğünde dokunmatik ekran, Q Klavye, USB Host portu, Kablosuz Ağ, Çift SDHC slotu gibi özellikleri cihazın aynı zamanda kişisel bilgisayar özelliğini ortaya koyuyor.

Bu kadar geniş bir kullanım alanı sunmayı vaat eden Pandora'nın bunu destekleyen bir donanımı var.

 1. Texas Instruments OMAP 3530 SoC

 2. ARM® Cortex™-A8 CPU

 3. PowerVR SGX GPU (OpenGL 2.0 ES uyumlu)

 4. 800x480 4.3 inch 16.7 milyon renkli dokunmatik LCD

 5. 256 MB Dahili Flash Bellek

 6. 128 MB 333 Mhz DDR Ram

 7. Wifi 802.11b/g Kablosuz Ağ

 8. Çift SDHC Kart Slotları

 9. Dual Analog ve Dijital oyun kontrolleri

 10. 43 tuşlu QWERTY ve numerik klavye

 11. TV Çıkışı

 12. Yüksek Hızlı USB Host

Pandora bu donanımı tamamen açık kaynaklı bir Linux işletim sistemiyle kontrol ediyor. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemine sahip olmanın en büyük avantajı hızla geliştirilecek olan çeşitli uygulamalar, oyunlar ve demolar. GP2X topluluğu ise efsanevi C64, MAME, NES, SNES, GBA, N64, PSX ve AMIGA gibi sistemlerin emülatörlerinin cihazın çıkışıyla birlikte hazır olacağını bekliyor. Bunun sebebi ise cihazın anakartlarının çeşitli geliştiricilere ulaştırılacağı (veya ulaştırıldığı) haberlerinin meydana çıkması. Bu ekstra motivasyon Pandorayı bekleyen kullanıcılarını daha sabırsız hale getiriyor.

Geliştiricilerin tanımına göre Pandora kullanımı çok basit menülere sahip olacak ve ilk defa kullananların bile yabancılık çekmeyeceği şekilde düzenlenecek. Ayrıca internet tarayıcısı, anında mesajlaşma ve çeşitli temel uygulamaların firmware içinde yer alacağı belirtiliyor. Bunun dışında ogg, mp3, divx, xvid gibi temel medya biçimlerini oynatabilen uygulamalar sisteme dahil edilmiş.

Pandora'nın boyutları hemen hemen bir Nintendo DS kadar. Bunun yanında performans olarak günümüzdeki bütün taşınabilir oyun konsollarından daha güçlü. Peki bu performansı ne kadar sürdürebiliyor? Lithium-Ion pili sayesinde Pandora'nın normal kullanımda pili 6 saat dayanıyor. Fakat OMAP 3530'un özellikleri arasında işlemci gücünü uygulamaya göre otomatik olarak ayarlayan bir sistem var. Kısacası çok güç gerektirmeyen uygulamalarda işlemci 10 Mhz'e kadar düşebiliyor. Bu da cihazın bir mp3 çalma işlemini yerine getirmek için yeterli bir hız.

Pandora anakarti

Şekil 2. Pandora anakarti

Pandora scenerlar açısından da oldukça ilginç bir platform. Hem sabit bir donanıma sahip, hem de gelişmiş özelliklere. Bu açıdan, yıllardır Commodore 64 gibi 8-bit platformlarda ünlenmiş "aynı şartlarda kapışma", Pandora ile daha geniş ufuklarda bizleri bekliyor.

Piyasaya sürüleceği tarih tam olarak kesinlik kazanmamış olsa da Mayıs/Haziran aylarında Pandora'nun raflardaki yerini alacağı tahmin ediliyor.

Emir 'Skate' Akaydın

plazma - 2008