plazma - amatör bilgisayar kültürü

Demo İnceleme: Cauldron

Emir (Skate) Akaydın

Şemseddin (Endo) Moldibi

Kürşad (Hydrogen) Karamahmutoğlu

1. Giriş:

Breakpoint’te C64 demo yarışmasını kazanan Cauldron isimli demo, tema olarak C64’ün aynı isimli klasik oyunundan esinlenilerek hazırlanmış. Demo’nün büyük bir bölümü Murphy / Exceed / Ex-Resource tarafından 1997 yılında kodlanmış, bugüne dek yayınlanmamış efektlerden oluşmakta.

Demo, Cauldron oyununun giriş ekranındaki grafik ve animasyonlarıyla başlıyor. İlk olarak sağa doğru süpürgeyle uçarak ilerleyin ve turkuvaz anahtarı alın, ekranın yukarısındaki magic puanına dikkat edin, o puan bittiğinde ölürsünüz. Magic puanınızı doldurmak için etrafta görebileceğiniz kıvılcımlara dokunabilirsiniz. Bunun için yere inmeniz ve yürüyerek ilerlemeniz gerekir, yere inmek için boş alan bulmalısınız.. Demonun esas amacı balkabaklarından kaçarak… Ee. galiba oyuna kaptırdık biz! Tamam, baştan alıyoruz.

Demo, Cauldron oyununun giriş ekranındaki grafik ve animasyonlarıyla başlıyor. Ekranın yukarısında multicolor bir Cauldron logosu beliriyor, logonun içerisinde color-cycle efekti ile plazma benzeri bir görüntü oluşturulmuş.

Şekil 1.

Endo: Giriş olarak çok hoş düşünülmüş bence.

Skate: Oyunun bir fanı olarak demonun orijinal oyun grafikleri ile başlayan girişi bana oldukça nostaljik duygular yaşattı. Zannedersem hedef kitle olarak benim gibileri seçmişler.

Hydrogen: Logonun renkleri güzel seçilmiş. Efekt de çok hoş uygulanmış.

Skate: Sanırım logo orijinal oyundan alınmamış ancak oyundaki forma bağlı kalınmış. Cycle efektini ise çok güzel tasarlamışlar.

Demo bir 4x4 efekt ile devam ediyor. Efektin üzerinde ağaç silueti grafiği var.

Şekil 2.

Skate: Bu efekt her ne kadar plazmatik görünse de normal bir plazmadan farklı olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. Efekt alanında iki tane magnetik merkez göze çarpıyor. Demonun coderlarından Oswald’ın CSDB’de dediğine göre, bu ve bundan sonraki iki 4x4 efekt, iki texture distortion tablosunun toplanmasıyla oluşturulan harita üzerine texture basılarak elde edilmiş. Bu durumda her ne kadar düşük çözünürlüklü bir efekt olsa da sonuç hız ve görüntü olarak tatmin edici.

Hydrogen: Bu tarz 4x4 efektlere günümüz scene’inde çok rağbet edilmiyor. Bu trend en çok 90’ların ikinci yarısında popülerdi. Bu sebeple bu efektlerin 97 yılında yapıldığını belirtmek gereği duymuşlar.

Endo: Aynı şeyi söyleyecektim ben de. 97 yılında yapılmış olduğu düşüldüğünde güzel bir efekt. :)

Hydrogen: Ancak 2008’de yayınlanmış bir demo için… (burada Hydrogen birkaç kez farklı şekillerde cümlenin devamını getirmeyi dener) ya salla ya saçmaladım resmen.

Skate: 64 Times günlerine dönüş :)

Hydrogen: Bu efektlerin Coma ve Resource gruplarının 97’de yayınladığı Void isimli co-op demoda neden yer almadığını merak ettim.

Skate: Evet, Void’de bir sürü 4x4 efekt vardı.

Hydrogen: Tamamını o zamanlar Coma’da olan Oswald kodlamıştı.

Endo: 97 yılında yapılmış olduğu düşüldüğünde güzel bir efekt. :)

Cauldron oyunun kapak grafiği olan cadı resmi ekrana geliyor. Aynı zamanda cadının önündeki kazandan baloncuklar çıkıyor.

Şekil 3.

Hydrogen: Leon bu tarz, oranları çok belirgin olmayan resimleri pixellemekte daha başarılı.

Endo: Bence baloncuklar daha kaliteli olabilirmiş.

Hydrogen: Parazit yapma Endo. Renkler oldukça iyi seçilmiş. Detayları küçük alanlarda çizmek oldukça zordur. Bu resimde cadının yüzü, kolları ve saçları oldukça küçük alanda başarılı bir şekilde piksellenmiş.

Endo: Cadının saçlarındaki renkler çok güzel seçilmiş.

Hydrogen: Kazandaki sıvıyı bir iki sprite animasyonuyla hareketlendirselermiş hoş olurmuş.

Skate: Kazandaki sıvı bana domates çorbasını hatırlattı. Bir coder’ın bir grafiğe yorumu bu kadar oluyor :)

Şekil 4.

Yine bir 4x4 efekti farklı bir ağaç silueti ile ekrana geliyor.

Skate: Bu efekt öncekinden farklı olarak biraz daha küresel bir görüntü veriyor. Bir tür polar koordinat efektini andırıyor.

Endo: Küresel görünüm gayet hoş olmuş.

Ekrana bir ay resmi geliyor ve önünden yarasalar ve süpürge ile uçan cadı geçiyor.

Şekil 5.

Skate: Özellikle ay grafiği çok kaliteli olmuş ancak kullanılan mavi renk sanki ay üzerinde su varmış gibi bir his uyandırmış. Cadı konseptine gayet uygun olmuş. Ben olsam hidden-part olarak E.T. de koyardım. :)

Endo: Bence yarasalar siyah olsaymış daha güzel olurmuş.

Skate: Keşke bir işe yarasalar :)

Hydrogen: Arkadaşlar denilecek her şeyi dediler. Bu tarz efektleri kesinlikle evinizde denemeyin. :)

Bir diğer 4x4 efekti ekrana geliyor.

Şekil 6.

Hydrogen: Bence en başarılı görsele sahip 4x4 efekt bu olmuş. Efektin belli bir merkezi olmaması dinamizmini arttırıyor.

Skate: Bence de bu efekt üç 4x4 efekt içinde en başarılısı. Bunda net bir şekilde texture’ların bir path üzerinden kaydığını ve path’in dinamik olarak değiştiğini gözlemleyebiliyoruz.

Elinde balkabağı tutan cadı grafiği ekrana geliyor. Cadının arkasında 4x4 bir ray efekti beliriyor.

Şekil 7.

Hydrogen: Leon’un en başarılı resimlerinden biri. Yüksek kontrastlı piksellemenin başarıyla kullanılmış olması resmin 16 renkten daha zengin bir palete sahip olduğu izlenimini uyandırıyor. Ancak efektin resim ile yeterince uyumlu birleştirilmediğini düşünüyorum. 4x4 güzel sonuç vermemiş.

Endo: Grafik çok kaliteli, özellikle kıyafetin dokusu çok güzel.

Skate: Bu grafik önceki cadı grafiğiyle yüksek oranda uyumluluk gösteriyor. Aynı zamanda demonun akışındaki temanın devamlılığını perçinliyor. Grafiğin kalitesi hakkında Hydrogen ve Endo’nun söylediklerine katılıyorum. Efektin diğer 4x4 efektlerden farklı olarak 2008’de kodlanmış olması, biraz kolaya kaçıldığı hissi uyandırıyor. Daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü bir ray efekti yapılabilirmiş.

Grafiğin ardından ekrana bir bob efekti geliyor.

Skate: Boblar bana particle hissi verdi. Bir tür shade bob kullanılmış. Bobların büyüyüp küçülmesi efekte 3 boyutlu bir his kazandırmış. Ancak bence boblar yine 4x4lük alanlarda kayacağına, wu-pixel tarzı bir yöntemle daha yumuşak koordinat geçişleri sağlanmış olsaydı efektin yaratacağı etki çok daha yüksek olurdu.

Şekil 8.

Endo: Efekt gayet güzel görünmesine rağmen çözünürlüğü daha yüksek olsaymış daha iyi olurmuş.

Hydrogen: Hayret Endo sinüslere dair bir şey demedi.

Endo: A evet lan. Sinüslerden ziyade 3 boyutlu hissi uyandırması gayet hoş olmuş.

Bob efektinin ardından ekrana bir balkabağı grafiği geliyor.

Şekil 9.

Endo: Demodaki diğer grafiklere nazaran bu grafik biraz renksiz görünüyor.

Hydrogen: Kabağın ortasındaki koyu gölge şeridi geometrinin bozuk görünmesine yol açıyor. Bu da 3 boyut hissine darbe vuruyor.

Endo: Evet, grafik 3 boyutlu çizilmiş olmasına rağmen 3 boyutlu değilmiş gibi görünüyor.

Skate: Alakasız bir biçimde benim gözüme çarpan olay, bu grafiğin ay grafiği önünden geçen yarasalar ve cadı bölümündeki ayın büyüklüğüne oldukça yakın dairesel bir alana çizilmiş olması. Bu yüzden bu grafiği gördüğümde demonun geneliyle bir bütünlük hissi yarattı benim üzerimde. Renk sayısının düşük olması ise göze batıyor.

Hydrogen: Demek demolarda 3-5 top çizsek koherasyon olacak.

Skate: Örneğin Cycle demosunun girişindeki dairesel grafik de o demonun kimliği haline gelmiştir. Aslında evet, dairesel 3-5 grafik işi götürüyor. :)

Hydrogen: Hohoho.

Skate: Ben ciddiydim. :(

Balkabağı grafiğinin bulunduğu alan bir fade efektiyle el üzerinde duran disko topuna dönüşüyor.

Şekil 10.

Hydrogen: Ah, koherasyon çarpması yaşadım. :)

Skate: Oswald’ın dediğine göre bu part Boogie Factor / Fairlight demosuna bir tür gönderme ya da tribute. Ancak benim görüşüm disko topu gibi demonun konseptine uymayan bir obje yerine büyücü küresi tarzı bir efekt yapılması daha uygun olurmuş. Tahmin ediyorum aynı efekt mantığını kullanarak, konsepte daha uygun bir sonuç elde etmek çok zor olmazdı.

Hydrogen: Bence Oswald gerçekte suçsuz olabilir. Belki o sadece bir piyondu. :)

Endo: Bence de genel konsepte pek uygun düşmemiş.

Yukarıya doğru kayan yazı ve arkasından sağdan sola doğru geçen yarasalar ile demo sona eriyor.

Şekil 11.

Skate: Bir bitiş bölümü olarak sıradan bir bölüm olmuş. Sıradanlığın yanı sıra demo geneline göre de biraz fazla basit kaçmış.

2. Demo ile ilgili genel yorumlar:

Endo: Müziğin ritmi, yer yer yavaşlamalar olsa da demonun geneline göre biraz hızlı kaçmış.

Skate: Aslında müziğin hızıyla ilgili asıl problem, daha yumuşak bir his bırakan efektlerde gereğinden fazla hızlı iken, hızlı bir müziği kaldırabilecek bölümlerde daha yavaş ritimlerin kullanılmış olması. Kısacası efekt-müzik uyumu üzerinde fazla kafa yorulmamış. Zaten demo genelinde de müziğin ritmini parametre alan bir efekt mevcut değil. Bunların yanı sıra müzik tek başına değerlendirildiğinde genel olarak hızlı ritimlerin üzerine mistik efektlerden oluşuyor. Zaman zaman ritim hızı efektleri kaldıramayacak bir noktaya gelebiliyor.

Hydrogen: Bence ritmin normal enstrümanlarla çalınamayacak kadar hızlı olması müziği fazla deneysel yapmış. Efekt-müzik uyumu genel olarak birçok demoda çok fazla önemsenmiyor. Benim daha çok dikkat ettiğim şey rahatsız edici bir uyumsuzluk olmaması. Bu demo bence sınırda. Gene de müziğin demoya olumlu etki ettiğini söyleyebilirim.

Endo: Sonuç olarak efektlerde bir yenilik olmaması ve kısa bir demo olmasına karşın, konseptinden dolayı iyi bir izlenim bırakıyor.

3. Demo yapımcıları:

Kod

Edhellon / Resource

Murphy / Exceed / Ex-Resource

Ninja / The Dreams

Oswald / Resource

Müzik

Linus / Resource / Viruz

Grafik

AmN / Resource

Leon / Chorus / Singular

Dizayn

Oswald / Resource

Loader

Doc Bacardi / The Dreams

Yardım

Clarence / Chorus

4. Değerlendirme:

Endo: %76 Hydrogen: %68 Skate: %78

Ortalama: %74

plazma - 2008