plazma - amatör bilgisayar kültürü

MossyCon Commodore Buluşması

Bilgem (Nightlord) Çakır

ACUG (Anything Commodore User Group) tarafından düzenlenen MossyCon Commodore buluşması, Oregon eyaletinin küçük ve güzel bir kasabası olan Astoria'da, 16 Mart 2008 tarihinde gerçekleşti. Pazar sabahı erken saatlerde, benim de üyesi olduğum ve yeni dirilen UPCHUG (University Place Commodore Home Users Group - Seattle çevresindeki Commodore kullanıcalarının oluşturduğu grup) üyelerinden biri olan yeni arkadaşım Gene Woods'u da alarak Astoria'ya doğru yola koyuldum. Solda Güneş yükseliyordu... Güney'e giderken... :D

1. İlk Saatler

Yaptığımız yaklaşık 3 saat süren araba yolculuğu, hem tatlı Commodore sohbetinden, hem de etraftaki doğanın harika olmasından ötürü çok güzel geçti. Hele eyaletler arası otobandan ayrılıp, Astoria'ya doğru ilerledikçe doğa daha da güzelleşti. Sonunda 11.30 civarı, buluşmanın gerçekleşeceği pizzacıya vardık.

Mekana ilk geldiğimizde, Kuzey Amerika'daki hemen her Commodore'cu için tanıdık bir yüz olan Robert Bernardo bizi karşıladı. O sırada Robert, bir dolu ilginç donanımı, sergilemek amacıyla masalara dizmişti bile. Bu ilginç müzelik objeler arasında, Jack Tremiel imzalı bir C-64, Bill Herd imzalı bir C-128, Dave Haynie imzalı bir Amiga 4000 ve ilginç olmak için kimse tarafından imzalanması gerekmeyecek kadar ender rastlanan bir cihaz olan bir Commodore PET vardı.

Buluşmaya gelen herkesin mekanda toplanması uzunca bir zaman aldı, ama sonunda birkaç saat içinde herkes geldi ve pizzalarımızı söyleyip muhabbet etmeye başladık. Bu arada ben bir yandan yapacağım sunum için hazırlıklarımı tamamlamaya çalışıyordum. Son iki yılda geliştirdiğim, Cepp isimli “6502 işlemcisi için C++ derleyicisi” hakkında bir sunum yapacaktım. Ne yazık ki, kodun son versiyonunu evdeki Linux makinemden, Windows laptop'ıma son anda aktarabilmiştim (Kod evde bir Linux build makinesinde, gecelik otamatik test ve build alt yapısı üzerinde geliştiriliyor. Bu aslında önemli bir teknik konu. Plazma'nın 3. sayısında “Yazılım Geliştirmede Faydalı Uygulamalar” adlı yazımda bu konulara değinmiştim). Neyse ki, yaklaşık yarım saat içinde kodu Windows üzerinde de derlemeyi başarabildim. Ayrıca oluşan windows cepp.exe dosyası ile, C++ kodu derlemeyi de hemen bir denedim. Bunların çalıştığını gördükten sonra muhabbete katıldım. İlerleyen saatlerde sunumumu yaptım. Kısaca Cepp derleyicisini tanıtıp, bu derleyici kullanarak yapılan Cepptris adlı basit oyunumu gösterdim. Cepptris tahmin edebileceğiniz üzere bir Tetris klonu. Bu sunumla beraber bütün sunumlar, Robert Bernardo tarafından kameraya alındı. Ardından bu video ACUG üyelerinden Andrew Wiskow tarafından internete kondu (http://cottonwood.servebbs.com/acug0447/mc4)

Katılımcılar ilk saatlerdeki tanışma ve muhabbet ile meşgul

Şekil 1.

2. SID'in marifetleri

MossyCon'daki en ilginç katılımcılardan biri Seattle'dan gelen Steve Jones idi. Steve, mekana modifiye edilmiş bir SX-64 (Osiloskop görünümlü taşınabilir C-64) ve bazı ses ekipmanları ile geldi. Bir süre sonra anladık ki, Steve meğer profesyönel bir müzisyenmiş ve bu ekipmanı ile ürettiği otantik SID seslerini yaptığı müzikte kullanıyormuş. Sunumuna önce SX-64'üne yaptığı donanım modifikasyonlarını tanıtarak başlayan Steve, ardından kullandığı Prophet 64 adlı müzik programının çeşitli bölümlerini teker teker anlattı. Yaptığı modifikasyonlar arasında, reset devresi (ki bunu sahnede canlı performanslarda kullanıyor anladığım kadarı ile), stereo SID (yani ilave ses çipi) ve ses çıkış katındaki analog amfi devrelerinin kondansatörlerine yaptığı değişiklikler vardı (bu değişiklikler ses çıkış anfilerinin filtre karakteristiklerini daha dengeli hale getirmeye yarıyor). Bu sistemin çıkışını da bir mikser ve iki adet efekt pedalına bağlayan Steve'in elde ettiği son ses kalitesi karşısında dibim düştü. Resmen inanamadım.

Ayrıca Steve'den öğrendiğim kadarı ile, Prophet 64 yazılımı aslında kullanıcı arabirimi olarak pekçok fikri, 80'lerde çok populer olup sonra 90'larda bulunmaz hint kumaşına dönen ve fiyatı çok artan bazı ticari synthesizer'lardan alıyormuş. Ses olarak da bunlara yakın performans göstermesi yüzünden, modifiyeli bir SX64 ve Prophet 64 yazılımı, sonuçta ekonomik olarak çok daha hesaplı ve makul bir çözüm alternatifi olarak ortaya çıkmış. Elektronik müzikle uğraşanların dikkatine :) Umarım birgün Steve'i sahnede canlı izleme şansını bulurum. Bilgili ve yaratıcı bir arkadaş. Onu aylık UPCHUG toplantılarına getirmeye çalışacağım.

3. Dungeon Master

Diğer bir ilginç ziyaretçi de (aslında buluşmanın organiztörlerinden olması bakımından ev sahibi de diyebiliriz) Lord Ronin idi. Tam da hayatta bol bol beraber takılıp çok eğlenilecek, ve çok şey öğrenilecek türde bir adam. Yerleşik bir alaycılık (rahatsız edici olmayan türden) ve zeka izlerini hemen görmek mümkün. Benim gibi farklı bir kültürden gelen birisi için, takip etmesi zor olan pekçok TV ve kitap referansını konuşmasının arasına cömertçe serpiştiriyor olması, beni sürekli olarak sonra gidip araştıracağım çeşitli yazarlar ve yapımlar hakkında notlar almaya itti. Sonuçta benim için biraz zor ama fikir tazeleyici bir deneyim oldu Lord Ronin ile sohbetlerimiz.

Robert Bernardo'nun sergilediği envai çeşit Commodore cihaz

Şekil 2.

Tam bir FRP hastası olan Lord Ronin (sanırım 1976dan beri oynuyormuş, bu arada meraklıları bilir, Lord Ronin AD&D versiyon 1'cilerdenmiş) bu etkinlik için bir diğer ACUG üyesi olan David ile beraber bir CD hazırlamış. CD içinde çeşitli FRP senaryoları, bilim kurgu hikayeleri ve eski bir text adventure yapım kiti ile hazırlanmış, senaryosu yine kendisine ait olan birkaç tane adventure oyunu var. Gelenlere bedava dağıttıkları bu CD'yi henüz inceleme şansım olmadı, ama umarım Plazma'nin bu sayısının çıkmasından sonra oturup keyifle o hikayeleri okuyup oyunları oynayabileceğim. Belki gelecekte Lord Ronin'in bazı senaryolarını adventure oyunları olarak (yani text değil tamamlanmış grafik ikon adventure oyunları olarak) yayınlama projelerine girişebiliriz.

4. Diğer Muhabbetler

Ayrıca David ve Rick (Wildstar) isimli iki başka ACUG üyesi ile daha tanıştım. Kendisi bir grafiker olan Wildstar ile demoscene üzerine bol bol sohbet ettik. Amerika'da demoscene hakkında yüksek bir farkındalığa sahip birilerine rastlamak ender bir durum. Çünkü buradaki Commodore'cu arkadaşlar genelde ağırlıklı olarak PAL uyumlu olan demoları, NTSC makinelerinde izleyemedikleri için bir kopukluk oluşmuş.

Daha sonra Robert bir grup değişik yazılım ve donanımı gösterdi. Bunlar arasında Super CPU destekli Shoot'em Right oyunu Metal Dust, bazı VIC-20 kartuşları ve kendi ilginç analog joystick'i ile gelen bir model uçak simulatörü vardı. Bazen burada öyle niche Commodore alakalı ürünlere rastlıyorum ki hayretler içinde kalıyorum. Yani birileri kalkmış “Abi süper bir fikrim var. Şimdi bir oyun yapalım standart dışı bir joystick gerektirsin, hem joystick hem oyun satarız. Süper” falan demiş. Yani öyle çok aksiyonlu, atraksiyonlu bir oyun da değil. Ama Commodore, o dönemde o kadar yayılmış ve pazara hakim olmuş ki, insanlar zaman zaman böyle uç uygulamalara bile girmekten kaçınmamış. Biz Türkiye'de disket sürücüye bile niche bir cihaz gözüyle bakıyorduk o yıllarda.

Sonunda akşam 7.00 civarı bizim için ayrılma vakti geldi. Yine üç saatlik bir dönüş yolculuğu bizi bekliyordu.

MossyCon benim için güzel bir deneyim oldu. Cografik olarak yakın bölgelerde oturan bu kadar Commodore'cu ile hepimize faydalı olacak yeni projelerin gelecekte olabileceğini umuyor ve görüyorum. Özellikle Seattle çevresinde UPCHUG'un da yeniden aktive olması ile bu bölgedeki kullanıcılar arasında ne tip bir üretkenlik ve dayanışma yaratabileceğimizi merakla izliyor olacağım.

plazma - 2008