plazma - amatör bilgisayar kültürü

Lord Henry'nin Köşesi

Özgür (Lord H. Wotton II) Yıldırım

1. JASON BUSBY, NAMI DİĞER 3dBuzz, İÇİMİZDEN BİRİ.

3D ile ilgilenen arkadaşlarımız çok iyi bilirler, 3D' de "ücretsiz video tutorial" lar artık olmazsa olmaz bir hal aldı. İnsanlar takıldıkları bir noktanın hemen video tutoriallarını aramak yoluna gidiyor. Bir yığın "Professional training DVD" şöyle dursun, "screen capture" programlarının yaygınlaşması ve bedava hosting hizmeti veren web sitelerinin çoğalması ile bu ücretsiz video tutorial' lar tam bir fenomen haline geldi. Tabii bu tutorial' ların bir de anlatıcıları var. Kimilerinin ismi cismi belli değil, önemli de değil, kimileri ise gerek anlatım tekniği ve yeteneği, gerekse de ilgili uygulamaya olan hakimiyeti ile tam bir "star".

Bu starların en başında Alex Alvarez geliyor şüphesiz. Hollywood' daki pahalı bürosunda Silicon Graphics bilgisayarının karşısına geçip bön bön bakarak Istanbul' un varoşları dahil olmak üzere tüm dünyaya "üç boyutun sırlarını" anlatmış olan bu adam şöhretini sonuna kadar hak ediyor. Fakat size anlatacağım kişi Alvarez değil. Nedeni belki de Türk insanın sıcak kanlı ve "bizden biri" insanlara daha bir yakınlık duyması. O donuk ve bıkkın bakışları ve taa ABD' den monitörüme taşan negatif enerjisiyle (!) Alex maalesef bu şansı kaybediyor. Skate' in X2006' da insanların yüzlerinde sıcaklık araması gibi, izlediğim videolarda anlatıcıdan bir hoşluk, insani bir taraf bekliyorum.

Jason Busby. Asparagaz.com' un dediği gibi: O içimizden biri.

Şekil 1.

İşte tam bu noktada 15 yıllık programcılık geçmişinden sonra 3d alanına yoğunlaşmış bir "guru" yu, Jason Busby' yi tanıtmak istiyorum. Beyaz anglo sakson protestan görünümünün altında tam bir "bizden biri" var.

Bu adam video tutorial' ları yanına bir yorumcu alarak hazırlıyor. Aynı futbol spikeri ve yanındaki yorumcusu gibi, Jason Busby yanına bazen "Zakk" ya da başka birilerini alarak programı anlatıyor. Yorumlar yapılıyor, hikayeler anlatılıyor. Ve bu da video' yu inanılmaz keyifli hale getiriyor.

Jason Busby' nin eşi ve kızlarınında dahil olduğu 3dBuzz ekibi. Fotografta dünyanın dört bir yanına gönderecekleri yeni training dvd'lerini hazırlarken görülüyorlar.

Şekil 2.

Jason' un en önemli özelliklerinden biri de birçok 3d programıyla ilgili derin bir bilgi birikiminin olması. Hollywood' daki silicon graphics "background"' lu dinozorların tekelinde olan Houdini' ye bile kapsamlı bir video tutorial hazırlayarak bu alanda büyük bir boşluğu doldurdu. Motion builder serisiyle de gerek kendisi gerekse yardımcısı "Zakk" benden tam not aldı. Motion builder' i neredeyse (!) en ince ayrıntısına kadar anlattılar.

Üstelik Jason aslen bir programcı ve oyun programcılığı alanında deneyimli.

Jason ve ekibinin ortamını aşağıdaki youtube video'sundan daha iyi hiç bir şey anlatamaz. Izleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=GreqRHOt-nI

Unutmadan,

www.3dbuzz.com

3D'ye başlayacaklar için, çok ama çok önemli bir kaynak...

2. DEBRIS TARTIŞMALARI

Debris ile ilgili tartışmalar sürüp gidiyor. Beğenmeyen arkadaşlar bir de Farbrausch' un minus-03: Farbomat' ı denesinler. (!)

3. ZAMAN TÜNELİ

Umut "Detay/Clique" Çelenli' den geliyor:

(....) içinde görmeye alıştığımız şeylerden hiç yok. Ne plazmalar ne sinüs plotler, ne sıkıcı vektör küpler. Hiçbiri yok! Bir scroller bile yok içinde. Demoda sadece insanlar dans ediyor o kadar. Fakat Öylesine güzel hazırlanmış ki, ben şimdi ne diyeyim? (...) Coder zümresi bu demo sayesinde kolaylıkla kafayı yiyecektir. (Bizim gibi.) -Amiga Dergisi Sayı 4 S: 32' de Spaceballs State of the Art' ı tanıtırken-

(....) Bu demolarında da yine insanlar (daha çok kızlar) dansediyor, ve işin güzeli BU SEFER ONLARI GÖRÜYORSUNUZ. Kızların gülümsediğini görüyorsunuz!!!!! (....) Bence demo piyasası bu gibi gruplar sayesinde daha çok insana hitap edebiliyor. Ben şahsen bu gibi programlamayı nokta basma rekorunu kıran bir demoya tercih ederim... -Amiga Dergisi Sayı 11 S:14' de Spaceballs' ın 9Fingers' ını tanıtırken-

4. GOAL!

Şekil 3.

Eskiden Goal! diye bir oyun vardı. Bunu diyorum çünkü görünüşe bakılırsa herkes kickoff 2 diyor başka bir şey demiyor. Goal! çıktığında hemen gidip almıştık. (Çektirmiş miydik yoksa yahu? :D) O günden sonra kickoff 2 disketleri rafa kalkmıştı. Arkadaşlar arasında yeni trendimiz Goal! dü. Yıllarca bunu oynadık. Internetli yıllardan (!) sonra bir baktım Goal!' ü kimse "takmıyor." Nedenini anlamak gerçekten zor!!

Şekil 4.

Dinodini bir zamanların unutulmaz futbol oyunu programcısı idi. Şimdilerde bir jazz grubunda müzisyenlik yapıyor.

Evet ben de goal' de orta sahadan gol atabiliyordum tabii ki... Hem de doksana. O çatala girince direklerden tiiiink diye çok tatlı bir ses çıkardı. Kick off 2 den çok daha gelişmiş ve zevkli bir oyundur bu yahu.

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Kalın sağlıcakla.

Lord Henry Wotton II

plazma - 2008