plazma - amatör bilgisayar kültürü

Editörden

Bilgem 'Nightlord' Çakır

Yıllardır Plazma’nın yeni sayısını bekliyordunuz. Beklediğiniz gün sonunda geldi. Evet çok geciktik ama sanırım dönüşümüz de hiç fena olmadı.

Bu satırları 2012’nin ilk günlerinde yazıyorum. Elinizde tuttuğunuz 6. sayı ise tarih olarak 2009 yılının sayısı. Bu sayı ile aynı zamanda 2010 ve 2011 tarihlerinin sayıları olarak 7. Ve 8. Sayılar da yayınlanıyor. Yani Plazma gecikti ama aynı anda 3 sayı ile geri döndü.

Normalde dergi içi problemlerin okuyucuyu çok da ilgilendirmediğini ve gecikmeler için de bahane olmadığını düşünürüm. Ancak bu sefer o kadar büyük bir gecikmeden bahsediyoruz ki okuyucuların bir açıklamayı hakettiği de bir gerçek.

Öncelikle gecikmenin tek sorumlusu editör olarak benim. Yıllarca yayınlanmayan dergi yüzünden yazarlar emeklerinin karşılığında hızla okuyucuya ulaşamadıkları için mağdur oldular. Okuyucular dergiden öğrenebilecekleri bilgilerden ve alacakları keyiften mahrum kaldılar. Bu sebeple hem okuyucularımızdan hem yazarlarımızdan özür dilerim.

Şekil 1.

Öte yandan bir anda üç sayı birden gördüğünüze şaşırabilirsiniz. Bu abuk durumun sebebi şu. Plazma 5 yayınlandıktan sonra daha önce duyurduğumuz gibi üç aylık bir periyodda yeni sayıyı çıkarmak için çalışmalara başladık. Ancak bu süre zarfında yazıların geliş ritmi biraz yavaşladı ve zamana yayıldı. Periyod dolduktan bir süre sonra gecikmeye karşı özür dilemek amacıyla daha çok içerikle çıkarmaya çalıştık. Gecikmeye devam ettik. İçerik oluşturmaya da devam ettik. Bir süre sonra içerik o kadar arttı ki ben editör olarak yazıları işlemeye ve dergiyi birleştirmeye yetişemez oldum.

Tabi geciktikçe Plazma’da değinilmesi gereken yeni gelişmeler olmaya da devam etti. 3 yeni 7dx partisi, Snaphot demosunun yurtdışı başarısı gibi olaylar oldu. Bunlara dair yazılar toplamaya da hep devam ettik.

En sonunda toplanan yazıların birleştirilip derginin yayına hazır hale getirilmesi tamamlandığında bir de bakmışız üç yıl geçmiş. Yazılar arasında belli zaman diliminde ilintili olanlar var. Ayrıca miktar olarak çok içerik var. Pdf dosyasını yazdırıp ciltletmeye kalksanız ansiklopedi ebadına gelecek. Bunları göz önünde bulundurarak, yazıları yazıldıkları yıla göre zaman içinde bölüp üç sayı olarak çıkarmaya karar verdik.

Bunun malesef ufak bir istenmeyen yan etkisi de oldu. Bazı yazı dizilerimizde sayılar içinde kesinti olmuş oldu. Yani örneğin Amiga assembly kursunun 3. Bölümünü 6. Sayıda bulup 4. Bölümünü ise 9. Sayıda bulacaksınız. Çünkü yazısı yıllardır yayınlanmayan sevgili Endo’dan bu sayılar çıkana kadar kursun yeni bölümlerini istemeye yüzümüz olmadı. Aynı şey diğer yazarlarımız için de geçerli

Neyse, doğrusuyla yanlışıyla gecikmesiyle, yine dopdolu bir Plazma sizi bekliyor. Görüşmeyeli neler oldu neler. Amatör bilgisayar kültürü dünyasında 2009’a göz atmaya hazır mısınız?

plazma - (2006 - 2011)