plazma - amatör bilgisayar kültürü

Blackturk'ün 7D8 Raporu

Serkan 'Blackturk' Kaya

İş çıkışı acele eve gidip, hazırlanıp, notebooku çantaya koyduktan sonra yola koyuldum. Hava yağmurlu ve soğuktu. Neyse, Anadolu yakasından Avrupa'ya geçmek 2. köprüden kolay oldu. Bu, 7dx partiye ikinci gelişim fakat bu sefer ilk girdiğim yerden girmeyi denedim, kamyonlar ve dozerler çalışıordu. Neyse ki kapıyı buldum fakat o kapı kapalıymış ve üst kattan giriliormuş. Baya dolandım. İçeri girdiğimde 3d oyun yapımı anlatılıordu. Büsürü bişiler anlatıldı. Dinledim, izledim ve etkilendim.

Aslında yarışmaya kendi yazdığım bir puzzle oyunu ile katılmayı düşünüyordum. Ben önlerde bir yere oturdum. Seminere bir ara verildi. Tanıdık arkadaşları aradı gözlerim. Skate'i gördüm, selamlaştık. Sonra arkalara doru gittim Accraucy'den bir arkadaş C64'te müzik yapıyordu, onunla muhabbet ettik. Sonra tekrar seminer felan başladı.

Şekil 1.

Biraz arkalara doğru gittim orada Amstrad CPC gördüm, hemen zıpladım var mı kullan kod yazan felan diye. Kullan kişi ile sohbet ettik. Sonra baktım bi de Sega Megadrive Konsol. Ben 2 tane program yazmıştım Megadrive için hemen onları kartuş programlayıcı ile yazdık, gerçek Megadrive üzerinde çalıştığını gördüm, sevindim. Sonra Amstrad'ta Basic'de bir text scroll yazdım, yanına bir kaç şey de yaptım. Bir ara Turbo, Vigo muhabetlerine katıldım. Bize yiyecek ve içecekler ikram edildi. Kendi puzzle oyunumu bitirmeye çalıştım fakat bazı sorunlar yüzünden olmadı. Gece MSN'den Nightlord'la tanışma imkanım oldu ve tanıştığıma sevindim. Plazma dergisindeki yazıları için teşekkür ediyorum.

Darkhardware Türkiye (Ed: Levent Pekcan) ve Impetigo'nun muhabetleri vardı. Uzun sürdü onları dinledim. Bi ara uyumaya çalıştım, uyudum gibi oldum sonra sabah oldu galiba, kahvaltıya ragnorla birlikte gittik. Geri geldik ve takım halde yapılan yarışma sessiz demo anlatımı baya güsel geçti, güldük. SWIV oyunu yarışması yapıldı ve kaybettim. Finaldeki arkadaşlar sağlam retro player olduklarını ispatladılar. Wild demo, demo, game compo, müzik compoları (nightlord) güseldi. Akşam olduğunda Booze Design demosu izledik. Akşam olmuştu, yorulduk. Sakince ayrıldık. Party sağlayan ve destek veren arkadaşlara teşşekür ediyorum. Gözlerimiz Hades (İsmail Şahin) ve Spaztica'yı (Cem Gencer) aradı.

plazma - (2006 - 2011)