plazma - amatör bilgisayar kültürü

Gezmen'in 7D8 Raporu

Hasan 'Gezmen' Ateş

Aslında taa en baştan mı anlatmak lazım bilemedim bak şimdi :o) şöyle kafadan bi girizgah yapayım en iyisi..

2007 kasımında, o güne kadar tanımadığım etmediğim spritus'un (ki o anda muhatap olduğum bu mütevazı kişinin "spritus" diye bir yüce insan olduğunu sonradan öğrenecektim) facebook'tan bana attığı allister brimble muhteviyatlı mesajıyla bir anda kendimi, hep uzaktan takip ettiğim scene'e "bi de yakından bakayım" derken buldum. bundan 1 yıl kadar bir süre sonra da 7d8 demo party duyuruldu, ben de "bu sanırım güzel bişey" dedim, ve "do you want unlimited fun? (y/n)" ekranı gelince "y"ye bastım. (öeh)

Şekil 1.

Sonra bikaç haftalık üretim, nightlord'un "ilk partim" rehberi'ni okuma, tren bileti alma vs. sürecinden sonra, gecenin bi vakti eskişehir'den bindiğim tren beni sabah 7 sularında haydarpaşa garına attı. harbi attı ama. "bu yağmur da ne mk" mı desem yoksa "ben burdan boğaziçine nası gidicem" mi desem ikileminden sonra garla iskele arasındaki 40-50 metrelik mesafeyi bir güzel ıslanarak kat etmiş bulundum. ve vapura binerek "karşıya geçtim".

Evet, artık karşıdaydım. (hikaye süsümüzü de verdik :)) hala taksim meydanına kadar yürüyecek epey yol ve geçilecek 1 "tünel" vardı, ve her ne kadar almamaya inatlaşsam da, üşütüp hasta olma riski parti keyfimi mahvetme olasılığını da beraberinde getirdiğinden, en sonunda cadde boyunca her 100 metrede bir çocuğun sattığı şemsiyelerden bir adet almaya karar verdim. ve absürt bir nerelisin-memlekette-ne-var-ne-yok diyaloğundan sonra, daha fazla ıslanmamak adına ve kazıklanmak pahasına söz konusu çocuktan bir adet şemsiye satın alıp, yoluma hızla devam ettim. evet, artık ıslanmıyordum.

Taksim meydanına varış, otobüse biniş, 1 saatlik yolculuk akabinde kuzey kampüsüne varış, yanlış kampüs olduğunu öğrenme, doğru kampüsü 50 adım aşağıda bulma faslının ardından, "kampüs içinde mekanı bulma" şeklinde başka bir level başlamıştı. ki bu level içinde daldığım bir binada "münazara" diye bir şeye rastlayacaktım ve partiye odaklanmış beynim "münazara ne lan!?" diye kendi kendine sorarken, partiyi kampüs güvenliğine tekrar sormayı akıl edecek ve nihayetinde parti mekanını bulup huzura erecektim. (ki güvenlik başta "afiş sizi yönlendirir" demek yerine daha açıklayıcı olsaydı daha iyi olacaktı)

Bundan gayrı aklımda kalanları sırasız notlar şeklinde sıralamak isterim:

- Kampüs içinde parti mekanını ararken binanın birinde 7d8 partisini sorduğum bir adamın "Y diyosan şurdadır, Y bloklar aşağıda" demesi üzerine bu soruyu bir daha önüme gelene sormamam gerektiği kanaatine varmam.

- Takdir edersiniz ki 7d8 ömrümde katıldığım ilk demo partisiydi. bu bağlamda, partinin olduğunu öğrendiğim binada parti mekanını arar vaziyetteyken bi kapının tam önünden geçerken içerdeki skate'i görür görmez "oha lan skate var içerde" şeklindeki içsel dumurumla içeri dalmam, o şaşkınlıkla nasıl tanış olacağımı bir türlü çözememem ve derken olayların gelişmesi. ki ayrıca geldiğimde mekan daha boş idi.

- Drey'e mp3 compo'ya katılıyo musun diye sormam üzerine drey'in "yaptım işte 1-2 bişey" demesi.. akabinde o "1-2 bişey" ile compo'da ilk 3'e kurulması :) ilahi drey :P

- Nightlord'un hasret yüklü sid parçası deathrophy çalınmaya başladığında zifir parti ambiyansı içinde dinleyenlerin kendinden geçip müziğe dalıp dalıp gitmesi. ya da en azından bana öyle gelmesi. (nightlord hocam, henüz tanışmamış olsak da saygı, sevgi, yüreğine sağlık, partinin o anında başka diyarlara götürdün bizi.)

- Spritus'ta müzik yapmaya karşı belirgin bir ilgi sezinlemem.

- Stunts turnuvasında wisdom'ın 2. etabı benden 5 saniye açık ara önde tamamlayacakken bitiş çizgisinin dibindeki direğe bindirerek diskalifiye olması, ve 1inciliği bana gümüş tepside sunması :)

- Impetigo'nun sid müziği yapmakla ilgili soruma hiç tereddütsüz yanıt vermesi, c64 üzerinde uygulamalı anlatması, ve wisdom'ın da konuya dahil olup eklemeler yapması.. iki gurudan böylesi bir sid dersi aldığıma halen inanamıyor olmam.. kendilerine teşekkürü buradan bir borç bilmem.

- Parti bitiminde sid müziği eşliğinde çekilen halay.. (hehe.. o çalan sid müziğini de şimdi hatırlayamıyorum, bi bilen olsa da söylese)

- Partiye gelmeden önce "biraz da partide devam edip parti havası katayım" diyerek, yaptığım müziği yarıda bırakmam. partideyken de epey kasmama rağmen tamamlayamayınca, müzikteki bassline'ın yarım kalması, öylece release etmem, ve sanırım bu sayede "bass'ı ortada kesilen müzik"le tarihe geçecek olmam :P (ki takip eden günlerde müziğin bass'ını da tamamlayıp cilalayıp myspace'te release etmişimdir kendisini efendim.)

Şekil 2.

- Spritus pixelling yaparkene gidip gidip "ne bu" "ne yapıyon" gibi dürtüklü sorular sormam, akabinde iştigal ettiği şeyin hydrogen'le release edeceği ürün olduğunu compo esnasında fark ettiğimde iliklerimde duyduğum mahcubiyetimsi duygu.

- Ve seminerler.. özellikle işlemsel tasarım ilgi çekiciydi. boorch'un gameboy music gösterisi de hoştu. 2ka'nın compressor kullanımı üzerine verdiği bilgiler de değerliydi, thx.

- Skate, spritus, endo, wisdom, impetigo, hydrogen, drey (ve bir arkadaş daha vardı, ismini hatırlayamadığım için üzgünüm) ile tanışmış olmak, belki tanışmasam da en azından konuşmuş olmak, tanışamadığım scener'larla 7d9'da tanışmayı ummak, tr scener'larıyla aynı havayı soluma lüksünü 2 günlüğüne tatmak değerliydi, bunu yaşatanlara sonsuz teşekkürler. vigo ile tanışamamanın uktesi mevcut.

- Parti bittikten sonra gara dönerken otobüste (evet gara tek vesaitle dönülebiliyomuş) gözlerimi her serbest bırakışımda kendimi uyuyor bulmam. kafamın gayriihtiyari bir sağa bir sola düşmesi. gara vardığımda bekleme salonunda bi güzel uyumam. ömrümde ilk kez oldu yaw, demek başkalarını kınamamak lazımmış.

Sonuç olarak çıkan anafikir: demek ki facebook faideliymiş.

:) (spritus, sağol!)

Kusurum olduysa affola diyor herkese saygılarımı sunuyorum.

plazma - (2006 - 2011)