plazma - amatör bilgisayar kültürü

Askerden Dönüş

Metehan 'Spritus' Alter

Nightlord bana "senden bi yazı istiyorum, scene'den uzak kalmak ile ilgili olabilir" diye bir mesaj yollamıştı. Aslında askerdeyken sadece scene'den mahrum kalmamıştım. Ama en çok koyan şey buydu. Üstelik bilgisayar ile ilgili bir görev alamamış, az da olsa teselli bulamamıştım.

Bunun yerine zamanımı, bu iş bittikten sonra neler yapabileceğimi düşünüp, bunları not alarak geçirmiştim. Bunun için epey zamanım vardı. Hatta bilgisayar başına oturma fırsatı bulduğum kısıtlı zamanlarda javascript ile denemeler yapıyordum. Ve hatta winamp'in avs pluginini kullanarak demo yapma girişimlerimi de hatırlıyorum :). Ayrıca karakalem ile pixel grafik denemelerimi de unutmamak lazım :).

Elbetteki bunları, aslında ben çok iyi scenerım süperim falan diye anlatmıyorum. Vatan millet tamam ama askerlik gerçekten can sıkıcı bir durumdu. Neyse işte, geldi ve geçti. Önemli olan şimdi neler yapacağımdı. O zaman aldığım o notlar halen siyah kaplı yıpranmış o minik defterimde öylece duruyor. Belki de bu notların birçoğunu unutacağım ve hiç yapmayacağım.

Scene'in şimdiki hali, ben askere gitmeden öncekiyle hemen hemen aynı. Welcome 2007 introsunun scrollunda "Aman boş durmayın. Birşeyler yapın" babında şeyler yazmıştım. Anlaşılan beni pek takan olmamış :P Ne zaman yeniden canlanacağız merak ediyorum. Ya birileri birşeyler yapacak ve birşeyleri tetikleyecek ya da bu suskunluk böyle sürüp gidecek, ta ki herşey tamamen yok oluncaya kadar. Eğer bu birilerinin umurundaysa gerçekten birşeyler yapmalılar (yani yapmalıyız).

Şekil 1.

Bazen düşünüyorum da artık o 7d5'ler nightshift06'lar geride kaldı. Zaten o zamanlar da birgün tüm bunların bitip tatlı birer anıya dönüşeceğini düşünmüştüm, ama bu kadar da erken değil. O ruhu yeniden yakalamamız lazım. Peki bu nasıl olacak? Tabiki demo çıkararak ve yeniden rekabet ortamını oluşturarak. Belki bir parti yapılırsa herşey değişebilir. Bunu o zaman göreceğiz.

Bu arada insanlarda "hah tamam spritus geldi, resident demo çıkaracak" beklentisini de ayrıca kınıyorum :) Eee sizler ne yapıyordunuz bunca zamandır. Koca 2 senedir çıkmış kaşı gözü düzgün bir demo yok maalesef. Çıkaracağım ilk demoda bu durumu gözardı etmeyeceğim (evet bu bir tehdit ;)

Her ne kadar bu tip şikayetler sürekli oluyorsa da demoscene hala çok güzel bi olay. Böyle bir komünitenin parçası olmak gerçekten güzel bir his. Sırf burdan edinilen arkadaşlıklar bile yeter aslında. Umarım daha çok uzun sürer. Halen "demoscene öldü başımız sağolsun" geyiklerinin yapılıyor olmasına rağmen.

Spritus/Resident, 8/31/2008

plazma - (2006 - 2011)