plazma - amatör bilgisayar kültürü

Demon ve Archangel

1. The Demon

Hımm. En son yazımdan bu yana, 2 sene geçmiş. Tecrübeli scener olduk sayılır. Belki biraz memuriyet gibi, çok bir şey yapmadan tecrübe kazanıyorum. Gerçi scene geçmişim eskilere dayanır. Cracking scene’e başlayan pek çok genci desteklemişliğim vardır 80’li yıllarda.

Bir saniye lütfen…

-Sürünme be adam, çıkamazsın buradan.

Şekil 1.

Ne diyordum. Demon olmak da ayıp değil, Archangel olmak da. Scene yüzünden çileden çıkmak da. Ben de o tarihten bu yana bu camiayı takip eden biri olarak, hem çile çektim, hem de çektirdim. Şimdi siz diyorsunuz ki, niye bu Demon lafı geveleyip duruyor. Tamam, biraz geçmişe gidelim o zaman.

Sene 2006. Nightshift 2006 partisi yeni sona ermiş sayın okuyucular ve profesyonel Demon işkence sanatı komitesi üyeleri. Ben, o parti sonrasında yayınlanan Plazma’da (aslında Plazma dergisi ilk toplantısında isim olarak ben Lava’yı tavsiye etmiştim, ama editörler Plazma’yı uygun görmüşlerdi, herhalde kötü niyetimden şüphe ettiler) onlarca scenerı mahkum etmiştim. Ama şimdi bakıyorum da… Bunlar sudan sebeplermiş. O kadar kafes, mengene tonlarca ateş, dekor, efekt boşa harcanmış. Asıl kıyamet henüz gelmemiş, mesai başlamamış. Neden Demon 2 senedir yazı yazmıyordu merak edenler, işte cevabı. Çünkü cehennemin oyuncakları bunca riyakarlığı temizlemek için yeterli değildi, evet itiraf ediyorum maalesef değildi. Uzun süre hazırlıklar yaptım. Çok uzun süre. Ama tabii olarak ölümsüzler için, zaman küçük bir problem. Ve hazırlıklar, Plazma #6’nın çıktığı bu ulu günde sona erdi. Hem de Archi’nin çıkardığı onlarca soruna rağmen.

2006 diyorduk devam edelim. Sayın okuyucular 2005’de yapılan 7d5 ve 2006’da yapılan Ns’06 organizasyonlarından sonra üzülerek düşünüyordum ki partilerimizi organize edenler artık iyice akıllandılar ve partiler profesyonel olarak organize edilecek ve zamanında duyurulacak sorunsuz organizasyonlar haline gelecekler, ben de işsiz kalacağım. Neyseki endişelerim yersizmiş, 7d6 partisi, organizatörler tarafından çok ama çok geç duyruldu. Herhangi bir megademonun bu partiye yetişmesi bu tarihten sonra mümkün değildi. Şansıma cehennemde çok fazla coder var ve aralarında yaptığım demo codelama zamanlarına ilişkin yaklaşık süre tahminleri anketinde aşağıdaki sonuçlara ulaştım.

Mantıksal sonuç: (Coder’ın ağzından) İyi bir demoyu 2 hafta kadar kısa bir sürede codelamayı başarabileceğime emin olmama rağmen, böyle bir demo 2 haftada kesinlikle codelanamaz.

Kötümser ama gerçekçi sonuç: Bazen iyi bir demoyu codelamak için 20 yıl +2 hafta bile yeterli olmayabilir. (Demoların %80’inin bitirilmesi genellikle son 2 haftaya sıkıştırılmaya çalışıldığından bu sürenin belirtilmesi önemlidir)

Felsefi sonuç: 20 yıl +2 hafta içerisinde, yaklaşık 1042 hafta mevcuttur. Bu 1042 hafta içerisinde 521 adet 2 hafta mevcuttur. Eğer 2 haftada demo bitmiyorsa, 521 adet 2 haftada da demo tamamlanamayacaktır. Yani gerçekte biz hiç demo tamamlamadık. Scene yoktur. (Scener olmak bazen skeptik olmaya benzer, her şeyden şüphe edeceksin, sorgulayacaksın, özellikle de demoların bitiş tarihleri konusunda)

Tabii bazı matematikçiler, 7d6’da megademo çıkabilmesinin garantilenmesi için gerekli invitation’un 1674 yılında yayınlanması gerektiğini söyleseler de, bu mantıksal olmaktan çok, gerçekçi bir sonuç. Bizler her türlü hazırlığın tamamlanması için, en az 3 ay önceden partinin duyurulmasını gerek gördük. Yani ceza hahahahaaa. 7d6 organizatörleri için özel bir oda yaptırdım. Bu odada bulunan on binlerce saat sürekli tik-tak sesleri çıkararak onlara zamanı hiç unutturmayacak. Ayrıca, her saat kükreyen guguklu impler sürekli huzurlarını kaçıracaklar. Saatlerin hepsinin zamanı 0-60 dk arasında hatalı gösterdiklerini de unutmayalım. Gelecek partilerin de mutlaka geç duyurulacaklarını hesaplayarak burayı 100 yataklı yaptım.

Eveeet bunlar basit cezalar daha. Zira 7d6’da bazı midemi bulandıran mutluluk verici scene görüntüleri mevcuttu. Bunlara zaten Archangel değinecektir. Hahah, hala yaşıyorsa tabii.

Parti duyurma hadiselerine değindik. Geçelim efendim, 7d6’dan sonra forumlar da canlandı. 7d5 ve Ns’06’ya göre az ürün çıkmasını da duyurulma problemine bağladık. Maalesef, Nightshift organizatörleri bu açıdan cennetlikti ve partilerini 1 sene önceden duyurmuşlardı. Bir önceki Nightshift’e 140 kadar kişi katılmıştı ve bu sene herkes patlama bekliyordu. Bir saniye kendimi tutamıyorum. Hohoho, hahaha. Evet o patlama yaşanacak ama Nightshift 07’de değil. Burada, Ns’07’ye gelmeyenler için hazırladığım HCME kafeslerde yaşanacak. Her birine sağa çekmeyen bozuk Sys-control joystcikler verilecek. Ve Ghost’n Goblins’i bitirene kadar o kafeslerden çıkamayacaklar. Üstelik yandıkları takdirde, oyunu kasetten tekrar yükleyecekler. Kafeste de gerçek zombie-zerzevat tarafından sürekli taciz edilecekler.

Şekil 2.

Gelmeyenlere rağmen Ns07 kahrolası iyi bir parti olarak adlandırıldı. Bu arada farkındaysanız, partilerde yayınlanan ürünlere yorum yapmayanları, artık cehenneme almıyoruz bile. Zaten sırada 7D7 var ve 7D7 sonucunda hemen hemen bütün scene konuğum olacak. Veee…

7D7’ın suçu neydi peki. 7D7’de beklenen katılım (Nightshift’den daha az katılım bekleniyordu) gerçekleşmişti, hah 50 kişi mi ne. Muhabbet iyi idi, bu iyi çünkü muhabbetin olduğu yerde musibet çıkma ihtimali de vardır hehehee. Sigara içenlerle içmeyenlerin ayrı düşmesi atmosferi olumsuz etkiledi. Pek çok kişinin sigaraya başlamasında şahsen payım olduğundan dolayı, bu olayda herhangi bir ceza vermeyeceğim.

Ancak, esas bomba şudur ki, 7d2’den beri bütün partilere iyi-kötü ürün çıkarabilen Türkiye’deki sceneların büyük çoğunluğu, sırasını savmış olmanın verdiği rahatlıkla, bu partide hiçbir şey yapmadılar. Ve yarışmalar ilk kez iptal edildi, başarı diye buna derim. Birkaç iyi(bah, bu kelimeden nefret ediyorum) adam hariç, kalan bütün scenerları cehennemdeki sosyal sorumluluk projelerinde çalışmak üzere alıkoyuyorum.

Projelerin kapsamı, civar yörelerdeki morali bozuk kader mahkumlarını telkin etmek, pozitif bir güç oluşturarak ortamdaki mutluluk seviyesini arttırmak. Hahaha.

Şimdi. 7d7’den sonrasına bakıyoruz. Plazma’nın devamı çıkıyor. Çok da başarılı. Hrrr. Eminim Archangel bunlara değinecektir. Ancak sayın okuyucular ve P.D.İ.S.K. üyeleri. Şimdi size soruyorum. Bu dergilerde yayınlanan onlarca teknik doküman, emek harcanmış onlarca yazı var. Hiç düşündünüz mü, şu zamana kadar kim bunları kullanarak nokta kadar bir şey üretti veya en azından bunlardan faydalandığını beyan etti. Bu emeklerin gerçekten değer gördüğünü kim iddia edebilir. Ortada bir kanıt, reaksiyon, demo vs. bir şey mevcut mu? Ns’07’den beri scene’de yaprak kımıldamıyor. Bol bol bilgi paylaşılıyor. Herkes öğreniyor da öğreniyor. Peki geriye ne veriyor. Ne veriyor! Öfkelendiniz mi? Güzeeel. Öfkenizi kullanmayı öğrenmelisiniz.

Böyle devam ettiği takdirde, nelere mahkumsunuz cehennem olmadan yani ben parmağımı bile kımıldatmadan…

  1. Uluslararası popüler scene gruplarının demo-intro greetingslerinde, daimi olarak all-forgottens kısmına dahil olmaya

  2. Daima retrocu olarak anılan, küçük acınası bir topluluk olmaya

  3. 7+ üyesi olup, 1-2’si hariç, bir şey yapmayan ölü oluşumlara

  4. Her sene oluşturulan “Bu sene yapacaklarım” listelerinde, bol keseden atıp tutmasına rağmen sene sonunda ortadan kaybolan hayali ihracatçılara

  5. Onlarca web tabanlı developer’a sahip olunan bir ortamda, 10 yıldır doğru düzgün 2 web sitesinin olmamasına

  6. Türkiye çapında 2 demo yapıp, dünya çapında bir iş ortaya çıkarmadan, ununu eleyip eleğini asan, Türk yıldızlarına

  7. Katılım azlığı nedeniyle, hiçbir partide pre-selection yapılamamasından ötürü, izlemesi, dinlemesi işkence olan, çaba sarfedilmemiş, sadece yayınlanmış olmak için yayınlanmış çöp ürünlere

  8. Ah eski günler şeklinde konuşan, bugünün de, geleceğin eski günleri olacağını ve bu günleri de arayacağının farkında olmayan bolca saf dinozora. (arada hala uretken olan birkaç dinozoru henüz cehenneme konuk edemedik maalesef)

  9. Yurt dışı forumlarda, kendi yaptığı ürünün başarılı olmamasından ötürü çileden çıkan ve kimsenin anlamadığı dilde nefret cümleleri sarfeden lamer adaylarına

  10. Her şeyi içeren süper büyük librarysini neredeyse bitirdiğini söyleyerek, seneler boyu bir şey yapmayan, sonunda da programlamadan soğuyan geleneksel coderlarımıza…

Heyt be, ateşi besleyin implerim. Daha işimiz çok. Okuyucular… Hangi sayıda görüşürüz bilmiyorum. Ama ateş ve acı burada benimle olacak. Duyduğuma göre, scenerlar yüksek sıcaklıktan dolayı bunaltı ve bunalım yaşayan sakinler için bir yardım fonu oluşturmuşlar. Gidip şunları bir kontrol edeyim bakayım. Hahahahah. Hahahahahahahah.

2. The Archangel

Merhaba iyi niyetin, çalışmanın ve verimin kutsal savaşçıları. Uzun bir süre sizlerden ayrı kaldım. Bu gün yazdığım naçizane yazı ile, bu ayrılığı az da olsa telafi etmeye çalışacağım.

Şekil 3.

Hatırlarsanız en son yazımda, harika Ns’06 partisinin ardından yaşadığımız mutluluğu ve bu mutluluğu bizlere yaşatan scenerlarımıza duyduğumuz minneti dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışmıştık.

Aradan geçen iki sene zarfında, scenede gene çok güzel olaylar vuku buldu. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Ns’06’dan sonra ki yükselişin ardından bir sonraki scene partisi 7d6, herkes tarafından heyecanla bekleniyordu. Maalesef mekan bulmanın güçlüklerinden dolayı, 7d6 geç duyurulabildi. Ancak pırlanta organizatörler, onca güçlüğe rağmen, çok güzel ve ruhlu bir parti organize etmeyi başarabilmişler, ondan da önemlisi, birbirinden ruhlu katılımcılar, bu partiyi 7dx’in, o zamana kadar gerçekleştirilmiş en kalabalık partisi haline getirebilmişler. Üstelik de The Demon denen karın ağrısının yazdıklarının aksine gerçekten güzel bir çok ürün bu partide yayınlanmış.

En güzel gece yarısı sohbetlerine tanık olunan bu partide, onca güzel insanın arasına karışamadığım, yukarıdan izlemekle yetinebildiğim için, parti katılımcılarına gıpta ediyorum.

Çok kısa sürelerde hazırladıkları ürünlerle yarışan 7d6 compo katılımcılarına , Karayip hazinelerinin 12 ünlü parşömenini hediye ediyorum. Bir araya gelip parşömenleri birleştirip, haritayı ortaya çıkarıp, onlar yardımı ile hazine sandığını bulabilecekleri gibi, bu 12 parşömeni önemli yerlere saklayarak, kahramanlık sektörüne de faydalı olabilirler.

7d6’yı terk ediyor ve hemen ardından yapılan Nightshift’07’ye konuk oluyoruz. Ns’06’da olduğu gibi gene mükemmel bir sayfa dizaynı. Akabinde harika bir organizasyon. Mükemmel parti ortamıyla, konuklarıyla, yarışmalarıyla, konserleriyle dopdolu bir 3 gün geçirildi.

Yepyeni bir grup bu partide doğdu. Bu grup, ayrıca sticker ve t-shirtleriyle, core scene ruhuna yaraşır bir giriş yaptı. Demolarının da başlangıç hissi ve müziği güzel olmasına rağmen, devamını partiden sonra çıkartacaklarını söylediler, bizden esirgememelerini dileyelim. Naçizane koleksiyonumdan altın 5,25 disket deliciyi bu güzel scenerlara hediye ediyorum. (Seni aptal konserve kafa Archi, 5,25 disket mi kaldı dünyada, hahah bu adam beni deli edecek –The Demon)

Yarışmalara gene azımsanamayacak katılım sergilendi ve oldukça eğlenceli bir çekişme daha tamamlandı.

Compo’larda güzel ürünler sergileyen scenerlara, bu sefer kırık ruh anahtarının 12 ayrı parçasını veriyoruz. Bu anahtarlar birleştirilince, 7d6 yarışmacılarının bulacağı sandık açılabiliyor.

Ve organizasyona, ziyaretçi sayısı konusunda hayal kırıklığına uğrayan, scene’in bu paladinlerine ulu çınar ağacımın çırası ile dolu olan sandıklar gönderiyorum. Onların ruhlarındaki scene ateşi bu çırayı tutuşturacak ve geleceğin scenerları bu yalnız ateşin ışığında ortaya çıkacaklar.

Şekil 4.

Nightshift’in ardından yaz geçiyor. Scenerlarda biraz yorgunluk var, 5 senedir sürekli partilere ürünlerle katılım göstermek kolay değil. Şanssız bir tesadüf eseri, 7d7’de az sayıda ürün çıkıyor. Bunlar arasında gene oldukça güzel çalışmalar mevcut. Ayrıca bu partiye, daha önceki partilerde görmediğimiz çok sayıda simanın da katılması sevindirici.

Demek ki emekler karşılıksız kalmıyor ey scenein karamsarları.

Bunlar sadece parti haberleri. Partiler arasında, küçük ürünlerle bizleri sevindirmeyi ve aktiviteyi ateşlemeyi hedefleyen birkaç iyi scener bence büyük bir boşluğu doldurmayı hedefliyor. Onlar için, Ns’06 için yapılmış Lighthouse’u temizlettirip restore ettirdim. Bina çok güzel olduğu için ve artık manevi değeri olduğu için onları burada konuk edeceğiz.

Ve, bir de şu var ki atlayamayız. Benim de yazarı olduğum Plazma dergisinde, 4ncü sayıdan itibaren gerçekleştirilen scene dergisi değil, amatör bilgisayar kültürü dergisi olmaya yönelik başarılı düşünce yapısı sonucunda ortaya çıkan harika uygulama. Bütün amatör olarak bilgisayarlarla ilgilenen insanların, birbirini destekleyecek şekilde bir taban kitle oluşturmasına yönelik yapılan bu değişim, bence bu senenin en büyük mental değişimidir. Meyvelerini yakında alacağımıza inanıyoruz.

Plazma editörleri ve yazarlarının hepsini yakın dönemin yıldızı seçiyorum. Her birine gelecek senelerin partilerine katılacak ve üretim yapacakları ruhlarındaki gücü armağan ediyorum. Zaten bir scener için daha ne gibi bir büyük ödül olabilir ki.

plazma - (2006 - 2011)