plazma - amatör bilgisayar kültürü

Editörden

Bilgem 'Nightlord' Çakır

Plazma’nın aynı anda çıkan süper gecikmiş üç sayısından biri olan 7. Sayıya hoşgeldiniz. 2010 yılı boyunca yazılmış birbirinden keyifli, öğretici ve enteresan yazılarla dolu bir sayıyı elinizde tutuyorsunuz. 2009’un son günlerinde yapılan ve rekorlar kıran dijital festival 7d9’dan tutun, dünyanın en büyük demo partisi Breakpoint’in son ayağında C64 demo yarışmasını kazanan Glance demosu Snapshot’ a kadar en heyecanlı olaylar hakkında hakkında pekçok bilgiyi bu sayfalarda bulabileceksiniz.

Ayrıca her zamanki gibi eğitsel yazılarımız da yine dolup taşıyor. Detayları her zamanki gibi Plazma’nın bu sayısında köşesinde bulabilirsiniz.

Eğer kendinizi birden 7. Sayıda bulduysanız ve ilk paragrafta geçen “aynı anda çıkan üç sayı” ibaresi kafanızı karıştırdıysa, o zaman sizi 6. Sayının editörden köşesine davet edelim. Bu abuk durumun neden ortaya çıktığı orada açıklanıyor.

2010 yılı Türk amatör bilgisayar meraklıları için enteresan olaylarla dolu bir yıl oldu. Böyle zamanlarda bu dergiyi hazırlamak bir bakıma kolaylaşıyor.

Fakat malesef bazı olaylar dergiyi doldurmak bakımından kolaylık sağlasa da nitelikleri sebebiyle bizi üzebiliyor. Nitekim 7d9 partisinde de bizi üzen be bu dergideki parti raporlarına dair bizi burada bir parantez açmak zorunda bırakan bir olay oldu. Bronx’un Megablast adlı ürünü.

7d9 demo yarışmasına sokulan bu ürünün organizatörlere verilen kopyasının basit bir video oynatıcı olduğu ortaya çıkmasıyla partiden birkaç hafta sonra ortalık karıştı. Dergide (ve forumlarda) göreceğiniz parti raporlarının neredeyse tamamı bu ortaya çıkmadan önce yazıldığı için raporlarda bu konuya değinildiğini görmeyeceksiniz. Hatta bazı raporlarda Megablast ürünü ile ilgili beğeniler de geçiyor.

Plazma dergisinin bir görevi de tarihe olayları ve fikirleri kayıt düşmek. Bu yüzden konu hakkında iki ayrı yazı bulacaksınız. Bir tanesi objektif olarak olan olayları yorumsuz bir şekilde aktarıyor. Diğeri ise konu hakkında kişisel fikirlerin aktarıldığı bir fikir yazısı.

Bilgisayarları birşeyler üretmek, bazı problemleri çözmek için kullananların sayısının her gün arttığı, amatör bilgisayar kültürü meraklılarının her gün daha çok yardımlaştığı bir ortam dileğiyle, Plazma’nın 7. Sayısına hoş geldiniz...

plazma - (2006 - 2011)