plazma - amatör bilgisayar kültürü

Plazma'nın Bu Sayısında

1. 7d9 Raporları

Bu sayımızda 2009’un son günlerinde gerçekleşen 7d9 partisini çeşitli yönleriyle ekranlarınıza ulaştırıyoruz. Yine dikkatle seçilmiş 4 rapor ile parti atmosferini 4 perspektiften yaşayacaksınız

2. Megablast

7d9 sonrasında çok konuşulan bu konuda bir haber yazısı ve bir fikir yazısı da bu sayımızda yerini aldı.

3. CPC Disketlerini Yazmak

Alcofribas retro aleminde CPC’nin transferin kralı olduğunu hep söyler. Neden böyle olduğunu merak ediyorsanız cevap bu sayıda.

4. C128D Maceraları

Bir retro donanım hacker’ı elinde çalışmayan bir alet olduğunda probleme nasıl yaklaşır? Hangi basamakları izler? İşte bu soruların cevabını Alcofribas’ın bu müthiş raporunda bulacaksınız. Evet, belki de evde o çalışmayan Amiga’nızı siz de tamir edebilirsiniz

5. Coze’nin Amiga Köşesi

Retro makineler ile PC’ler arasında dosya transferi bütün retro makine meraklılarının derdi. Amiga sancaktarımız Coze bugüne kadar bu konu hakkında yazılmış en çok yönlü ve detaylı yazılardan birini hazırladı. Bu yazı sayesinde Amiga’nız ve PC’niz arasında dosya transferi için size en uyan seçeneği tesbit edebilirsiniz.

6. İlk Partim Rehberi

2007 yılında Nightshift partisinden hemen önce yazılan bu rehber o günden beri pek çok insanın ilk demoscene partilerine gitmeden önce okuduğu bir kaynak oldu. Bu yazının Plazma’da yayınlanması ile ilgili gelen okuyucu isteklerine kulak tıkamadık. Ve artık rehberiniz Plazmada. “Obaaa” demeyi unutmayın önemli...

7. Oyun Tasarımı

Geçen sayıda başladığımız Oyun Yapımı serisine bu sayıda Oyun Tasarımı hakkında iki yazı ile devam ediyoruz. Haydi gelsin oyun fikirleri...

8. Eğitseller

Yine programcılık ve matematik üzerine kurslarımız devam ediyor. Üstelik bu ay Lord Henry Wotton size yeni bir 3D animasyon eğitseli daha hazırladı.

9. Rakı Balık Spectrum

Türkiyenin en spectrumcu insanı, kanı parlak sarı, parlak kırmızı, parlak yeşil, parlak ... neyse işte parlak parlak spectrum renkleri akan güzel yazarımız Ref/Crescent, bu sayıda Spectrum emülatörleri ve endorfin arasındaki bağlantıları inceliyor.

10. Snapshot/Glance

Bir Türk grubu en büyük demoscene partisinde demo yarışmalarından birini kazandı. Bu demoyu detaylı değerlendiren scenarların incelemelerini sizin için derledik.

11. İşlemsel Sanat

Amatör bilgisayar kültürünün çok farklı köşelerinden yazıları size ulaştırmayı görev edinen derginiz bu sayıda da pek çok kişinin hiç duymadığı bir sanat dalını sizlere tanıtıyor.

12. Linux Demoları

Linux ortamında yapılan demolardan bazılarınızın haberi olmayabilir. Ama yazarımız Ragnor’un haberi var. Öyleyse artık sizin de haberiniz var.

plazma - (2006 - 2011)