plazma - amatör bilgisayar kültürü

Arcane'in 7d9 Raporu

Fevzi 'Arcane' Altuncu

Bilgem'le önceden anlaştığımız gibi sabah 8:30 gibi bize geldi. Profesyönel bir ahçı (eşim) tarafından hazırlanan menemenimizi afiyetle yiyip partinin ne kadar cool olacağından lafladık.

Saatler 10:00'a yaklaşırken demir alma vaktinin geldiğine kanaat getirip eşyalarımızı son kez kontrol ettik. Bizim ordan kalkan 202 ye binip rahat bir yolculuk yaptık. Hem ctesi sabahı erken hem de hava rüzgarlı olduğu için olsa gerek otobüs boş sayılırdı. Eşyalarımızı yerleştirip oturduk. Zaten çok kısa bir sürede köprüyü geçip ilk durakta indik. Oradan da bir taksi ile parti mekanına hemen ulaştık. Bütün yolculuk toplam 50 dakika falan sürdü. Yolda sürekli bahsettiğimiz şey partinin ne kadar süper olacağıydı.

Parti mekanına yer beğenme faslına gelmiştik. Ben geçen partilerde muhabbet biraz uzak kaldığım ve ekranı net göremediğim için girişin hemen yanında oturmayı planlıyordum. Bilgem de zaten bişiler kodacağından laptop ekranının gözükmeyeceği bir yere oturmak istedi. Neyse biz yerleşiverdik.

Emir, Kürşad, Semih, Ahmet, Şems organizatör olmanın verdiği sorumluluk duygusuyla olay mahallini kontrol altına almışlar gelenlere yardım ediyorlardı. Bu sene ekstradan genç arkadaşlar vardı organizatör tişörtünü giyen. Anladım ki bu parti başka olacak. Zaten girişteki standda poğaçalar, çay, kuru pasta vs bilumum abur cuburu görünce "Ne oluyor lan?" diye dumur da olmuştum (Partide 1.5 kilo almışım şaka değil). Bunun devamının Milka, Redbull bilumum lüks tüketim maddesi ile geleceğini de öngörememiştik. Zira iyi bir scener Post Apokaliptik Heroya benzerdi ve zor koşullarda yetiştirilmiştik. Bkz. 7d4'de çıplak betona kıvrılıp uyuyan ben. (Tabii sonraki senelerde meşhur şişme yatakla keyif yapacak olan da bendim). Neyse azıcık şımartılmak bizi bozmamalıydı, bozmadı da. Arzu yavrularını besleyen bir kartal edasında sürekli ağzımıza birşeyler tıktı. İyi de oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz. Ayrıca göstermelik değil harbici sürekli poğaça standı da kalpleri fethetti bunu da belirtmek lazım. Neyse efendim scene party raporu mu yazıyorum roma sefası mı karıştı. Uzun lafın kısası lojistik muhteşemdi arkadaşlar.

Bilgem laptop'ına oturup dünya ile ilişkisini kesti. Bir de semineri vardı ondan hazırlık yapması gerekiyordu sanırım.

Ben her masaya gidip eski dostlarla hasret giderdim. Çok da özlemişim. Ayrıca şunu da farkettim ki olay mahalli önceki senelerde görülmemiş bir hızla kalabalıklaşmaktaydı efendim. Crescent her zamanki gibi sağ ön köşeyi tekeline almıştı. Demodojo ise Chaotique ve Drey ile katılmıştı. Gene gitarlar falan çıkmıştı ortaya efendim. Her sene olan Old School - Wisdom vs New School (but respectful) - Drey kapışmasını heyecanla bekler oldum. Zaten finalde de beklentilerimin çok ötesine geçmişti yarışma. İkisini de tebrik ediyorum tekrar.

Şekil 1.

Neyse efendim Kürşat'tan 1541 Ultimate'imi almış olduğum için oyundan oyuna akma vaktim gelmişti. Barbarian oynadım. Büyücü elime verdi. Tek parçalık oyunları şöyle azar azar oynadıktan sonra olay sıra Moby Dick'teydi. Yani kod adı LN2 olan Last Ninja 2. Oynarken genç arkadaşlar o nasıl oluyor bu nasıl oluyor falan dedi. Bir yandan tekme atarken bir yandan oyunu promote ediyordum efendim. Bir ara "buyrun çocuklar" dedim ama ps jenerasyonu bizler gibi joystick tutacak evrimi asla tamamlamamıştı.

Bilgem'in semineri vardı sonra. Adam gayet güzel hatip gibi anlattı. Konuya Fransız olsam da "tesselate" falan geçince anlıyorum tabii. Hehe.

Neyse efendim sonra turnuvaya gelelim. Turnuvada Microprose Soccer ve Off Road olacağını öğrenen ben "Ulan en beceriksiz olduklarım çıktı gene" diye hayıflandım. Hemen SD karta yükledim Microprose Soccer'ı. Semih de geldi beraber antremanlara başladık. Muz nasıl oluyor daha onu tekrar çözemeden Kürşad gelip SD kartımızı aldı. Sonra da dünya kadar oynadınız zaten dedi utanmadan. Turnuvada Wisdom gibi bir devi devirmiştim ya o da bana yeterdi. Sonrali yağmurlu maçta Kürşad 2-0 yendi beni. Topumuzu alıp evimize gitmek düştü bize de. Off Road da ise ilk turu zorlanmadan geçtim. Zira belirttiğim gibi joystick evrimi eksikti arkadaşların. Ama sonra gene Kürşad eledi beni sanırım, şerefsiz işte.

Şekil 2.

Neyse efendim sabah bana Joker tarafından sipariş verilen 3 renk logo için çalışmaya başladım. Ama paslanmışım. 97 senesinde sabahın 3'ünde beni arayıp "logo lazım kalk çiz" diyen Aegis geldi aklıma. "Olm manyak mısın sabah çizerim" demiştim. "Yok sen çizersin 15 dk da" demişti o da. Ben de gözlerimi tam açılmadan logoyo çizip 2400 baud Boca Modemle yollayıp uykuma dönmüştüm. Olayın rüya olmadığını introyu görünce anlamıştım. Ama dediğim gibi paslanmışım. Ne yapıcam nasıl yapıcam derken karaladım birşeyler. Quest bitti XP aldık oturduk.

Sonra efendim hep beraber yemeğe çıktık. Grubun en önünde ben vardım. Sonra farkettim ki insanlar benim yolu bildiğimi sanıyor. Durumu hemen açıklığa kavuşturdum. "Arkadaşlar" dedim. "Ben bilmiyorum yolu". Ref scoutlık vazifesini aldı. Sora sora bulduk Wonderlandı. Neyse efendim bir masaya sığamadığımız için biz Beastlerin masaya geçtik. Senelik "Kaç dürüm beni doyurur?" mevzu bahsi geçti. Ben senelerce öğrenci evinde 4-5 erkekten aşağı yemek yemediğimiz için içime zamanında yerleşmiş olan aç kalma korkusu ile 2 tane söyledim. Beast "Ağbi bunlar büyük oluyordu. Şimdi fazla olmasın 1 tane söyliyim" dedi. Ama dürümler half size geldi. Doymayan Beast üstüne tatlı yedi. Onun sitesinden işlerden falan lafladık. Neyse efendim diğerleri masadan kalkmıştı. Biz de Beastle kalktık. Dönüşte Kola, Schweppes aldık.

Mekana döndüğümüzde bir baktım bilgi yarışmasındayım. Bana da Vigo ve Spritus'un olduğu takım düşmüş. "Tamam" dedim. "Çok iyi yere kapak attık". The rest is history. Hehe.

Ama tekrar belirtiyorum. Vigo'nun iPhone'u sadece hasta kedisinin durumunu sormak için sıklıkla çıkardı yarışmada. Alnımızın teriyle kazandık. Hem zaten Spritus'u ve beni hile yaparken tahayyül edebiliyor musunuz? İki pancar. Yok efendim öyle bir şey. Üstüme iyilik sağlık. Bir ara Bilgem-SSG- adını bilmediğim 3. arkadaşın takımdan sesler yükselir gibi oldu ama Vigo her seferinde edebiyle onları susturdu. Zaten Norvax'lar da uzaktan arada çemkiriyordu. Yok efendim biz kim hile yapmak kim? Ragnor'larsa bizden aldıkları talimat doğrultusunda bize yaklaşan grubu aşağı çekiyorlardı zaten. Ha bu hile sayılır mı? Sayılmaz. Bunun adı organizasyon.

Neyse efendim sonra poğaçaların yanındaki banklara kurulduk. Bir baktım geyiğin dibine koymuş adamlar. Lisede yapılan partiden beri bu tadı yakalamamıştık. Çok da eğlendik. Bir ara baktım saat olmuş 5. Dedim şu bank kapılmadan sızayım.

Çanta yastığa, bank yatağa transform oldu. Ben de tırtıl gibi kıvrılıp uyudum. Çok rahat bir uyku değildi ama partilerde olduğu kadar işte. Zaten işin ruhuna aykırı di mi efendim? (Şişme yatağım patlamadan önce böyle demiyordum tabii)

Şekil 3.

Neyse sabah kalkıp sandviç poğaça çay ne varsa attım ağzıma kan şekerim yükseldi. Bilgem'e bakım adam hala koduyor. Dedim "Ağbi uyumadın mı?". 2-3 saat uyumuş sanırım. Koda dönmüş.

Bu arada Digahole (Mert Hekimci) telefondan beni aradı. Okula gelmiş ama bizi bulamamış. Compec'ten genç arkadaşlara durumu anlattım "gidip alalım" dediler. Gittik aldık. Kendilerine teşekkürü borç bilirim. Çok ilgiliydiler.

Pazar günü zaten hemen kompolar başladı. İzledik eğlendik. Oyladık vs. Sonuçlar açıklandı. Kazananlar babalar gibi ödüllerini aldı. Güzel entryler vardı. Tek üzüntüm Bilgem'in demosunun müziğinin olmamasıydı. Çok güzel demoydu.

Clash of The Titans (Drey vs Wisdom) ın bu roundunu Drey aldı. Gayet efendi gibi zerre kadar coşmadan. Tebrik ediyoruz kendisini. Ben zaten bu ikisinin yarışmasını 2 centilmenin düellosu olarak görüyorum.

Sonra efendim başka ne oldu? Baktık parti bitti. Eve dönücez. Drey, Digahole ve ben güçlerimizi birleştirip yola çıktık. Digahole hem bana hem Emir'e yardımcı oldu yüklerimizi taşımamız konusunda ara ara. Bu arada Metrobüste Drey bizden biraz uzak düştü muhabbet edemedik. Taşkınlık da yapmadı bu adam. Ben 10 kişinin katıldığı pixel compoyu alacam, ohooooo, anlata anlata bitiremez çemkirirdim efendim. Neyse eve döndüm. Ama pelt olmuşum onu da anladım. Hemen sızdım kaldım zaten.

Herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle Compec'e. Çok başarılıydılar. Umarım devam ederler.

plazma - (2006 - 2011)