plazma - amatör bilgisayar kültürü

Tesla'nın 7d9 Raporu

Ömer 'Tesla' Akyol

Bu sefer Ankara tayfası olarak topluca gelemedik. Ragnor’un sınavı vardı, Flexi, Anes ve Scg üçlüsü hava yolunu tercih ettiler. Ben, Daghan(Chaosmaker) ve Onur (0ea4) TCDD’ye sadık kalarak kuşetli vagonda geldik. (Kuşetli de yatarak gelmek baya rahat oluyormuş, tavsiye ederim, 30 lira :P)

Şekil 1.

Resident’in bir çok üyesi farklı zamanlarda da olsa parti mekanındaydı. (Anesthetic, Flexi, Peandoas, Spritus, Tesla). Spritus’la epeydir yüzyüze görüşemiyorduk, çok iyi oldu. Bir ara Peandoas da geldi, onla da uzun zamandır görüşemiyorduk, çok mutlu oldum gerçekten. Gurbetçi kardeşimiz decipher‘da imkan bulabilse gelecekti ama sonraki sefere. (mad programmer özlettin kendini, napıyon oralarda?) .

Klasik oyun yarışması ve Scene bilgi yarışmasına katıldım. Klasik oyun yarışmalarında bir şekilde finale kadar çıksam da oyunların hepsini Hydrogen kazandı, yarışmayı kendi düzenleyip, kendi kazanıyor, iyi oynadığı oyunları mı seçiyor napıyor? , (hehe, böyle de çamurumu atarım)

İsim şehir hayvan tarzı, scene bilgi yarışması partide en çok eğlendiğim etkinlikti. Ragnor, Scg ve ben muhteşem bir ekip oluşturduk, diğer gurupları aşağı çekmede üstümüze yoktu. Vigo’nun her turda ayağa kalkarak itiraz etmesi, beautiful-endless zoomer, enti aliase hahahahaa. Seneye çalışıp gelmek lazım heheh, bu cehaletle bir yere kadar.

Şekil 2.

Katılımın en yüksek olduğu 7DX partisiydi sanırım. Her köşede ayrı muhabbet, ayrı bir olay dönüyordu. Nightlord taa nerelerden okyanusları aşmış da gelmiş, ssg gelmiş, daha ne olsun. Sanırım en büyük eksiklik iyi kötü her partiye T-shirtleri ve ilginç oyuncakları ile gelen Demodojo’ydu. Ama drey gene ordaydı ve gene muhteşem bir müzikle birinci oldu.

Şekil 3.

Yarışmalar da oldukça keyifliydi, scripting hariç her kategoriye katılımlar dengeliydi, oy verirken zorlandım açıkçası.

Demolar ve oyunlar hakkında hakkında bir kaç not:

1. Demolar:

1.1. Megablast / Bronx

Turbo ve Gnostic gene birleşip Voltranı oluşturmuşlar, partideki herkesi ayağa kaldırdı, çok gaz bir demoydu, eve gelince de tekrar tekrar izledim. Tebrikler!

1.2. Patterns of Madness / Aesrude

Tek kişilik demo makinası Nightlord’tan çok kaliteli bir ürün. Credits bölümündeki parçalanan küpler çok hoş, zaten parçalanan her şey güzeldir hehe. Heyecanla son sürümü bekliyorum.

1.3. Searching For The Roots / Ret

Giriş müziği ile partideki herkesi kendine bağlayan bu mini intro, oldschool bir platforma ürün çıkarmanın avantajını kullanarak alkışları topladı. Final kısmında müzik yoktu ama raster time kalmadı gibi bir açıklama vardı, ZX Spectrum için zor bir part olsa gerek.

1.4. DYNAMIC / Semaver

Tr-scene’in yeni yüzlerinden olan infect a.k.a paradox’tan güzel bölümleri olan kaliteli bir demo. Özellikle tüneldeki uçaklı bölümü ve (sanırım) ray-trace olan küreli bölümü beğendim.

2. Oyunlar:

2.1. Hell's Deep / Onat Türkçüoğlu

Lise 2’ye giden genç arkadaşın, yaz tatilinde yaptığı bu oyunla oyun yarışmasını çok temiz bir şekilde kazandı. Zaten oyun compo kesin senindir demiştim heheh. Haaf Engine ile yapılan bu oyun Haaf’ın tüm nimetlerinden yararlanmış özellikle de parçacık sisteminden. Yalnız oyundaki her düşmanın, merminin parçacık efekti olarak gösterilmesi biraz göz yoruyor. Oyunun amacını tam kavrayamasam da, etraftaki objelerle etkileşime geçebilme ve inventory sistemi gibi detaylı özellikleri oyunu basit bir aksiyon oyunundan ayırıyor. Ayrıca oyunun müziklerini hazırlayan Kopykatt’e tebrikler, müzikleri direk parti mekanında hazırladırlar, işte parti ruhu budur.

2.2. Board Soccer / İlker Görkem

Partide dikkatsizce yürürken çayı dökerek ellerini yaktığım arkadaştan çok şirin bir oyun. Köyde kaldığım zamanlarda akşamları saatlerce oynadığımız çivili futbolun, flashlı actionscript’li versiyonu. Oyunun temel mekanikleri iyi çalışıyor ve karşılıklı oynayabileceğiniz bir de yapay zekası var. Hiç de fena oynamıyor, ilk seferde 3-0 yenildim hehe.

2.3. Tutelage / Zomco

Tutelage ilginç ismi ile kendi halinde bir vertical shooter. Dalga dalga düşmanlara karşı bol keseden mermi yağdırıyoruz. Ve tabi ki AMIGAAAAA!

2.4. Rescue Erroll /Orçun Obalar & Ahmet Kermen

Rescure Errol, yani Erol’u Kurtar’da :P üzerimize gelen tankı defalarca kez öldürmemiz gerekiyor. Her öldürme 1 puan. Bir de üzerimizden kırmızı bir uçak uçuyor ama onun işlevini henüz anlayamadım. Gerçek ismi Canon The Bombaridan olan Rescue Errol, 2001’den beri geliştirilmekte olan yarım kalmış bir flash oyunu. Partideki güzel sunumu sayesinde 3.lük aldı.

2.5. 7D9 Car Similator - Infect/Semaver

Infect’ten güzel bir araba simulasyonu. Trafik var, asfalt taze dökülmüş, yeni badanalı binalar, her şey yerinde. Müzik seçimi süper! , sunum sırasında herkes el çırparak eşlik etmişti sanırım. Ama aynı tempo oylara yansımamış malesef. Sanırım bundaki en büyük etken ortada bir oyun faktörü olmayışı.

plazma - (2006 - 2011)