plazma - amatör bilgisayar kültürü

Megablast

Bilgem 'Nightlord' Çakır

7d9 partisi esnasında demo yarışmasına Bronx grubu MegaBlast adlı bir demo ile katıldılar. Demonun Mac demosu olduğu söylendi. Organizatörler ellerinde yarışma makinesi olarak kullanılabilecek bir Mac olmadığı için ürünü bir video dosyası olarak aldılar ve yarışmada da bu şekilde gösterdiler. Yarışmada 4 demo arasından Megablast birinci oldu.

Hemen arkasından ürünler parti sitesine yüklendikten bir süre sonra ilk olarak Ref/Crescent ürünün Mac için olan exe paketinin aslında basit bir video oynatıcı olduğunu ve videonun da o klasörde durduğunu ortaya çıkardı.

İlk başta Bronx grubu, ürünün yanlış paketinin verildiğini, aslında bir geçerli versiyonunun olduğunu bildirdiler. Ancak organizatörlerin israrlı çabalarına rağmen bu versiyon uzun süre ortaya çıkmadı. Ardından bir telefon görüşmesinde Bronx üyeleri organizatörlerin tavrından şikayetçi olduklarından ürünü geri çekmek istediler ve organizatörlerden biri bu isteği kabul etti.

Bu esnada bir başka organizatör bu durumdan habersiz olarak istediği exe versiyonuna bir türlü ulaşamadığı için web sitesi ve forumda ürünün diskalifiye olduğunu duyurdu. Bu noktada Bronx ürünü çektiklerini ve organizasyondan birinin bu “geri çekmeyi” kabul ettiğini belirterek diskalifiye edilemeyeceklerini savundu. Organizatörler aralarından birinin önce verdiği kabul cevabının sonraki olaylara nazaran öncelikli olmasına karar vererek, sitedeki diskalifiye duyurusunu kaldırdı.

Bu süreçte ortamdaki pekçok kişi arasında ikili gerginlikler yaşandı. Bu sürecin sonunda birbirinden oldukça farklı görüşler ve bakış açıları oluştu.

Bronx hicbir zaman demonun sahte olduğunu kabullenmedi bunun yerine Bronx üyeleri forumlardan ve partilerden ellerini çektiler. Bunun yanında çok fazla itibar kaybettiler. İçinde “Bronx” ve “video” geçen şakalar kulağa gelir oldu. Geçmişteki ürünleri sorgulanır oldu. Bronx hiç bir şeye cevap vermedi.

Organizatörler, başta ürünü yeterince kontrol etmedikleri için eleştirildiler. Sonrasında diskalifiye kararını kaldırıp ürünün çekilmesine izin verdikleri için eleştirildiler. Demonun sahte olduğunu ilk farkeden kişi ile yazışmalardaki tarzları yüzünden eleştirildiler. Ürünlere ve yarışmacılara çifte standart yapmakla (Bronx’u kolladıkları kastedilerek) suçlandılar.

Bu sebeple aslında çok pozitif bir havada biten 7d9 partisine gölge düşmüş oldu. Ardından 7dx2010 ve 7dx2011 partilerinde toparlanan organizasyon ile olaylar normal akışına dönmüş görünüyor. “Normal akıştan” eksik olan tek şey Bronx.

plazma - (2006 - 2011)