plazma - amatör bilgisayar kültürü

Linux Demoları

Emirhan (Ragnor) Bayyurtİlk bakışta tam birbirlerine göre gözükselerde Linux ve Demoscene birbirlerine pek de yakın değiller. Oysa bakıldığında biri bilgisayarcıların yarattığı bir işletim sistemi bir diğeri de bilgisayarcılar var ettikleri bir altkültür. Bunun nedenleri üzerine düşünürsek şu sonuca kolayca varabiliyoruz. Linux, hatta daha geniş bir çerçevede ele alırsak Özgür Yazılım hareketi köken olarak üniversitelerin bilgisayar lablarından çıkmış, akademik çevreden gelen bilgisayarcıların başlattığı bir akım ve devraldığı kültür mirasıda buradan gelmekte. Demoscene'de ise durum çok farklı. Demoscene tamamen ev bilgisayarları ile başlamış ve bilgisayarla tanışması bu ev bilgisayarları ile olan bir nesil tarafından yaratılmış bir altkültür. Gelişiminde akademik çevreden gelen pek bir katkı veya etki olmadığından tamamen farklı bir kültür desek yalan olmaz. Amaçları, hedefleri ve yöntemleri farklı olan bu iki taraf yıllarca iki camia'da da bulunan kişilerce birleştirilmeye, ortak bir noktada buluşturulmaya çalışıldı ama başarılı olunamadı.

Günümüzde ise durum geçmişe nazaran daha iyi. Hala sadece Linux için demo'lar yayınlanmasa bile bugün yayınlanan birçok demonun kısa süre sonra birde Linux portu çıkarılmakta. Bunda Linux üzerindeki grafik ve ses kütüphanelerinin gelişmesinin büyük payı var tabi ki. Özellikle SDL kütüphanesi bu konuda belki de en büyük katkıya sahiptir. OpenGL ile beraber çalışabilmesi ve eksik kaldığı noktaları kapatacak birçok ek kütüphanesi ile programcıların işini oldukça kolaylaştırmakta. İyi yazılmış bir kod tabanı ile yazacağınız programlarda tek bir değişiklik yapmadan başta Windows, Linux ve MacOsX olmak üzere birçok platformda çalışacak uygulamalar yazmanız mümkün. Son günlerde Python programlama dilide iyice yaygınlaşmış durumda. Pygame(SDL'in Python portu) ve PyOpengl gibi kütüphaneler ve Python'un esnek yapısı sayesinde çok kısa sürede istediğiniz uygulamaları hazırlamanız mümkün.

Şekil 1.

Evoke 2006'da combined demo compo'sunda 1. olan Neuro grubunun yayınladığı"Die Ewigkeit Schmerzt" adlı demo Python ile yazılmıştır. Demo son zamanlarda ASD ve Farbrausch gibi gruplar sayesinde oldukça popüler olan vektör grafiklerle hazırlanmış. Demonun geneli almanca bir metnin parça parça bize gösterilmesi üzerine kurulu. Almanca bilmediğim için ne demek istediklerine dair hiçbir fikrim yok. Arka fonda da ekrandaki yazıların hareketleri ile uyumlu oldukça hoş bir müzik bulunmakta. Demonun sonuna doğru söylenecek sözler bitiyor ve metinler yerine çeşitli sembol ve logolar yine aynı tarzda hareketlerle ekrana gelmeye başlıyor. Bu kısımda bittikten bir upscroll ile credits ve greetz geçiyor. Teknik hiçbir özelliği bulunmasa da oldukça güzel bir tasarım demosu.

Bu ve benzeri demolar her geçen gün Linux için çıkmakta. Önümüzdeki sayılarda da sizinle bu köşede bu demoları ve Linux üzerindeki demoscene hakkındaki herşeyi sizinle paylaşacağım.

plazma - (2006 - 2011)