plazma - amatör bilgisayar kültürü

Editörden

Bilgem 'Nightlord' Çakır

Aynı anda üç sayıyla muhteşem bir dönüş yapan Plazma dergisinin sekizinci sayısına hoş geldiniz. Bu satırları yazdığım sırada son haftalardaki uzun ve yorucu bir sürecin ardından, Plazma’nın 6. 7. ve 8. sayıları karşımda duruyor. Pdf versiyonları toplamda 200 sayfayı geçen, içi programlama, grafik, gibi dallarda eğitici yazılardan, eğlenceli parti raporlarına kadar her tür içerikle dolup taşan uzun süre okuyup bitiremeyeceğiniz bu üç sayı sonunda okuyucuya ulaşmak üzere.

Bunun sonunda geç de olsa gerçekleşiyor olması bende büyük bir mutluluk yaratıyor. Evet çok geciktik, ama yok olmadık, buradayız. Geçtiğimiz üç yılda bir süre ulaşılamaz hale düşen web sitemizden tutun da, okuyuculardan gelen haklı sitemlere kadar, Plazma zor günler geçirdi. Tıpkı Türk scene’inin genelinin dönem dönem yaşadığı problemler gibi, Plazma da pekçok insanın kafasında “bitti mi” sorusunu tetikledi.

Ama bitmedi. Dayandı, bu fırtınaları da atlattı ve burada karşınızda. Türkiye’deki amatör bilgisayar meraklılarının yanında geçmişte olduğu gibi bugun de varız. Siz yeter ki birşeyler üretmek isteyin. İhtiyaç duyacağınız bilgi ve desteği size vermeye devam edeceğiz.

Çünkü öğrendik ki bu alemde en büyük güç “devamlılık”. Plazma gereken devamlılığı göstererek, içerik oluşturmaya devam etti ve bugün burda. Amatör bilgisayar dünyasının bütün üyeleri de hobilerinde ve uğraşlarında devamlılık gösterdikçe başarılı olacaklar, var olacaklar.

Bu arada küçük bir parantez açıp 2011 baharında olan mutlu bir olayı da burada paylaşmak istiyorum. Bu editörden köşesi için resim ararken harddiskimde bir resme rastladım. Glance grubunun Snaphshot demosunu yapan ekibinin Breakpoint 2009 partisinde çekilmiş resmi. Bu resim, bana derginin 8. Sayısında 2011’de olan ve bizi süper mutlu eden bir olayı Plazmada kısa da olsa paylaşmak gerektiğini hatırlattı. Snapshot demomuz hatırlayacağınız gibi 2010 yılında dünyanın en büyük demo partisi Breakpoint’te C64 demo yarışmasını kazanmıştı. Bu demo 2011 Baharında yapılan Scene.org Ödüllerinde de Yılın “Retro Platformlardaki En İyi Demo” ödülünü aldı. Ayrıca “Halkın seçimi” kategorisinde (normalde diğer kategoriler bir jüri tarafından belirleniyor) finale kalan tek 8 bit demo oldu.

Bunda da Türkiye’deki scenerlar ve amatör bilgisayar kültürü tutkunlarının büyük desteği rol oynadı. Bunun için oy kullananlara da ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bunun sonucu olarak işte o resim bu sayfada yerini de aldı :)

Şekil 1.

Ki dergiyle çok da ilgisiz sayılmaz. Resimdekilerden üçü derginin editörleri ikisi yazar vs :)

Şimdi aklınızda Plazma’nın yeni sayısını ne zaman göreceğinize dair bir soru olabilir. Bu sorunun net bir cevabı yok. 4. ve 5. sayılarda 3 ayda bir yeni sayıyı çıkarmak hedefini koymuştuk. 6. 7. Ve 8. Sayılar bize öğretti ki amatör ruhla hazırlanan bir dergide bunu başarmak ya mümkün değil ya da bu süreçle gerçekleştirilemiyor.

Bu yüzden önümüzdeki dönemde yeni bir model uygulayacağız.

Her Plazma sayısı için editörleriniz bir “başlangıç duyurusu” yapacaklar. Bu duyuru yapıldıktan sonra kısa bir zaman (10 gün) içinde yazarlardan yazılar toplanacak. Ve bu toplanan yazılar hızla birleştirilip (4-5 gün içinde) yeni sayı yayınlanacak. Ebat olarak derginin her sayısının 40 – 60 sayfa aralığında kalmasını bekliyoruz.

Bu verilen süre içinde elimize ulaşmayan yazılar bir sonraki sayıyı bekleyecek. Ancak bir sonraki sayının ne zaman olacağı bilinmeyecek.

Yani artık Plazma periyodik olarak geleceği bilinen (ya da periyodik olmaya çalışırken geç kalan) bir yayın olmayacak. Belirsiz aralıklarda olan bir güzellik olacak. Plazmaya dair kesin olan tek zaman, yazıları davet eden “başlangıç duyurusu” ile derginin çıkması arasında 15 gün olacağı.

Bu sürecin “burst mode” içinde daha verimli çalışan Türk insanı için daha uygun olduğuna inanıyoruz :)

Şimdi 2011 yılının Plazmasıyla sizi baş başa bırakalım.

plazma - (2006 - 2011)