plazma - amatör bilgisayar kültürü

Plazma'nın Bu Sayısında

1. 7dx 2010 Raporları ve Ürün incelemeleri

ı ve Ürün incelemeleri

2010 yılının son günlerinde yapılan 7dx 2010 partisi ile 7dx serisinin 9. Ayağı tamamlanmış oldu. Yine pekçok dalda amatör bilgisayar ürünlerinin yayınlandığı bu köklü organizasyonun atmosferini 4 parti raporu ile sizlere taşıyoruz. Bunun yanında yazarlarımız bu sayıda partide yayınlanan bütün ürünler hakkında detaylı incelemeler de hazırladı. Zevkle okuyacak, sonraki partilere siz de ürün yayınlamak isteyeceksiniz.

2. Oyun Yapımı

Oyun Yapımı yazılarımız bu sayıda da devam ediyor. Bu sefer oyun dünyası yaratma konusuna eğilen iki yazı ile sizinleyiz. Kimbilir aranızda bazıları ne dünyalar yaratacak ve o dünyalarda geçen ne oyunlar ne hikayeler ortaya çıkaracak.

3. Öz Desert Dream - Perde Arkası

7dx2010’un en bomba ürünü olarak wild compoyu kazanan bu süper eğlenceli ürün nasıl hazırlandı? Yapanlar ne zorluklar çektiler? Kuzu kelle nereden bulunur? Kertenkele oyuncağı bulmak ne kadar zor olabilir? Bütün bunların cevabı ve fazlası, partiye damgasını vuran Zomco ekibinden Domino’nun kaleminden geliyor. Okumaya doyamayacaksınız.

4. Eğitsel Yazılar

Her zamanki gibi bilgi pınarınız Plazma, bu sayıda da teknik yazılarını eksik etmedi. Yeni başlayanlara yönelik C++ kursumuz 4. Bölümüyle gelirken, orta ve ileri seviye C++ kullanıcıları için de Boost ve STL’deki akıllı işaretçileri tanıttığımız bir yazı bu sayıda. Ayrıca Ragnor’un kaleminden çok detaylı bir SDL kursu sizi en baştan alıp ekranda piksel koyacak hale gelene kadar bırakmıyor. Grafik efektler için Matematik yazı dizisi 3. Bölümünde “What is the matrix” sorusunu cevaplıyor.

Kısacası, eğitsel köşelerimiz bir kez daha gösteriyor ki, teknik konuları Türkçe olarak size ulaştırması bizden, bu bilgilerle harikalar yaratmak sizden :)

Buyrun karşınızda 8. sayı

plazma - (2006 - 2011)