plazma - amatör bilgisayar kültürü

LW3D'nin 7dx-2010 Raporu

Gökhan 'LW3D' Sönmez

Her sene olduğu gibi bu yıl ki demopartyi heycanla bekledik. Forumdan görülebileceği gibi hazırlıklarımızı elimizden geldiğince yapmaya çalıştık.

Her ne kadar demo partide tamir edeceğimi düşündüğüm PC Engine DUO konsolunu evde hala bulamamış olsam da, arkadaşlarıma götürmeyi planladığım malzemeleri hazırlayıp, ozkano'yu beklemeye başladım. Özkan'la partilere birlikte gitmek bizim için bir gelenek oldu.

Şekil 1.

Cumartesi biraz geç de olsa (iş meseleleri), parti mekanına vardık.

Parti mekanına adım atar atmaz, hemen bir iki arkadaşla selamlaşıp, birbirimize sarıldık (isimlerini bilmesenizde her partide bir arada olduğunuzdan çok yakın hissediyorsunuz kendinizi..)... Parti mekanına vardığımızda, seminer olduğu için ışıklar kapalıydı ve mekandaki diğer arkadaşları görmemiz kolay olmadı. Bizde bu zamanı, yanımızda getirdiğimiz cihazları ve özkanın getirdiği kasalarca retro malzemeyi mekana taşımakla değerlendirdık.

Girer girmez dikkatimizi önceki senelere nazaran masaların daha dolu olduğu çekti. Girişin sağ tarafındaki arka kısmı daha önceki seneler geç gelsek bile kapabilirken, bu sene bu kısım doluydu. Alcofribas bizden daha önce gelmiş, mekanın ön kısmında yer tutmuştu. Alp Yener ve Yatuyu bile (şehir dışından gelmelerine rağmen) bizden önce gelip yer ayırmışlardı. Bizim için yer teklifinde bulunsalarda, ozkano ve benim eşyaları yaymamız için en az 3-4 masa gerekiyordu. Zaten mekanın retro cihazların ağarlıklı olduğu kısımda mekanın sağ ön kısmıydı (ilker'in getirdiği Amstrad'lar sayesinde)

Dikkatimizi çeken ikinci şeyse, önceki yıllardan biraz farklı bir katılımcı profilinin mekanda olmasıydı. Yeni arkadaşların partiye ilgi göstermesi çok memnun edici bir gelişmeydi. Ama önceki yıllardan görmeye alıştığımız başta Vigo olmak üzere diğer arkadaşların olmamaları bizi üzdü. Oldukça kısıtlı ve az sayıda insanın bir araya geldiği böyle organizasyonlarda insan herkesi görmek istiyor. Bakkada yine yoktu Neyse ki DemoDojo'dan diğer arkadaşlar oradaydı...

Şekil 2.

Sevindirici olan bir diğer hususta commodore.gen.tr müdavimlerinin çok büyük ilgi göstermiş olmalarıydı. Zonguldak'tan kalkıp gelen Alp Yener, Yatuyu, Bursa'dan gelen Screen, partilerde görüşmeye alıştığımız Arda, Joker, tabacı, Ozkano, Alcofribas, commodorefan, wizardofwor, ilkergorkem, zen, Allen, GokhanOzkan, selimgokhunavci ve şu anda bir anda aklıma gelmeyip sonradan ekleyeceğim diğer arkadaşlar bir yandan ozkano'nun getirdiklerini karıştırıp, bir yandan hoşça sohbet ettik. Gelenler arasında sanırım en önemli katılımcıysa Zafer'di... (seni unutmadım Zafer...Nasıl unutabilirim ki ? )

Forum üyeliğinden çıkardığımız, Zafer partinin bence unutulmazı olarak zihinlerde yer etti. Commodore.gen.tr'nin her üyesiyle tanışıp, demo partide herkesle sohbet etti. Forumda yazdıklarından dolayı, kendisine çokça kızan birçok arkadaş, kendisini tanıyınca, fevri davranışını mazur görme yolunu tercih etti. Kendiside yazdıklarından yaptıklarından çok pişman olduğunu, DefLeppard'dan özür dilemek için yol aradığını ifade etti. Fotoğraflara bakınca ne kadar genç bir eski üyemiz olduğunu göreceksiniz... Parti mekanına getirdiği VirtualBoy çok ilgi çekti. Pillerinin kısa sürede bitmesi nedeniyle çoğu kişi VirtualBoy'u deneyemedi ama, CDTV, CD32, VirtualBoy retro cihaz dengesini olumlu yönde etkiledi..

Bu seneki DemoParti'nin bizim için önemli bir özelliğide Tolga Abacı arkadaşımızın seminer verecek olmasıydı. Tahminlerin oldukça ötesinde, çok derti toplu güzel bir tanıtımla bizlere Retro bilgisayarlar için modern depolama yöntemlerini ve projelerini anlattı. Tolga sadece anlatmakla kalmayıp UFE projesinin 3 örneğini bizlere (Bana, ozkano ve alcofribas'a) hediye etti. Bu zaten partinin bizim için en bomba yönüydü. Bu ürünün ilk örneklerine sahip olmak, çok mutluluk verici. Hem seminer hem bu güzel hediye için Tolga'ya çok teşekkür ederim.

Partilerin bizim için engüzel tarafı retro cihazlar hakkında saatlerce sohbet etmek... Tolga, Hydrogen, Arda, ozkano, commodorefan, Zen gecenin geç saatlerine, hatta sabaha kadar sohbet ettik. Arada Zafer'in gelip, " - ben demo yazmak istiyorum, hangi programda yazarım" sorularına cevap verdik. Tolga ve ozkano bir süre arızalı cihazları tamire koyuldular. Bir ara Joker'in C64'üne bir işlem yapıldı. Parti mekanına gelen osilaskop cihazının nasıl kullanıldığıyla ilgili kısa bir eğitim veridi. Arda Osilaskop'u bozmak için her düğmesine basıp, oynasada başarılı olamadı mekana getirdiğim Atari Falcon çok ilgi görmedi İçinde Cubase'den basşka birşey olmayınca, yeterince kurcalama şansımız olmadı. Arada Tolga'yla PES2011 oynadık ve PES'te önce dengeyi sağlasamda, sabahın ilk ışıklarıyla hezimete uğradım Hezimetten sonra, bit pazarına sefer düzenledik (ozkanı, tabacı, zen ve ben). Pek renkli bir pazar olmadı...Oldukça ıslaktı Ama yinede kısmetimde bir xbox varmış. Cihaz ilk denemede çalışmadı ama çalışmalarımız sürecek...

Şekil 3.

Eve gidince güzel bir kahvaltı yapıp hemen uykuya daldım...Rüyamda PES'te Tolga'yı şamarlıyor bir yandan Demo izliyordum

son olarak Skate, Endo, Hydrogen, Arcane, CaiSSon, mfk ve diğer demo parti müdavimleri ve commodore.gen.tr'den arkadaşlarla bir araya gelmekten, sabaha kadar retro cihazlardan konuşmaktan her zaman olduğu gibi yine çok büük keyif aldım. Organizasyonu düzenleyen ve katılan herkese çok çok teşekkürler ederim... Daha sonra unuttuklarımı ekleme ve hataları düzelme maksadıyla birşeyler eklemek üzere, benden şimdilik bu kadar..

Not:ozkano çektiği videoları paylaşabilirse, mekan ve commodore.gen.tr katılımcıları görülecektir...

Not2:Hades'in imzasında adaptorsuz Amiga gördüğümden yanımda bir adaptor getirmiştim. Hades gelmeyince, zafer adaptore el koydu...Kısmet...

Not3:mfk'dan UFE'nin üretimi için görüşüyorduk ama eposta üzerinden işler zor yürüyordu. Partide mfk ile görüşmek çok iyi oldu. UFE bir şekilde hayata geçecek Insallah...

plazma - (2006 - 2011)